Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Żyjemy coraz krócej. Jak odwrócić ten trend, pytają naukowcy związani z PWSZ

Jesteśmy w niechlubnej czołówce. Długość życia Polaków gwałtownie się skraca, chociaż jeszcze na przełomie XX i XXI wieku rosła w zaskakującym tempie. Według naukowców z Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowia działającego przy kaliskiej PWSZ, przyczynami skracającymi nasze życie są przede wszystkim: alkohol, którego spożycie od 2002 roku wzrosło o prawie 4 litry na mieszkańca, nikotyna, brak ruchu i miejsce zamieszkania. Wyniki swoich obserwacji zamieszczą w kolejnym numerze angielskojęzycznego czasopisma naukowego „Journal of Health Inequalities”.

Żyjemy krócej. Według lekarzy biorących udział w projekcie, ta tendencja utrzymuje się od 2013 roku. Przyczyn jest kilka. Zła dieta, czyli nieprawidłowy sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej, a także czynniki biologiczne tj. wysoki indeks masy ciała, nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenie cholesterolu LDL oraz – czemu poświęcono szczególnie dużo miejsca - palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.

Ponad 10 litrów spirytusu rocznie „na głowę”

Liczba osób pijących systematycznie rośnie, co według specjalistów spowodowane jest nie tylko uwarunkowaniami kulturowymi, ale też reklamami. - Według raportu z marca 2019 roku (raport Synergion 2019), w roku 2018 sprzedawano codziennie 3 miliony małych butelek wódki (100-200 ml), w tym około 30% w godzinach 6-12 rano. Na podstawie tegoż raportu można szacować, że w Polsce sprzedaje się rocznie około 1 miliarda 50 milionów małych butelek wódki. Stanowi to ok. 1/3 sprzedawanej w Polsce wódki – czytamy w podsumowaniu Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowia PWSZ w Kaliszu. -  Te wszystkie zmiany doprowadziły do wzrostu spożycia alkoholu (wyrażone w konsumpcji 100% spirytusu per capita) z około 6,6 litra w 2002 roku do ponad 10 litrów w 2018 roku. Przyrost konsumpcji alkoholu po 2002 roku doprowadził najpierw do zmniejszenia tempa przyrostu długości życia, a od 2013 roku do jego całkowitego zatrzymania.

W latach 1991-2002 długość życia w Polsce wzrastała rocznie o 6,9% u mężczyzn i o 5% u kobiet. W latach 2003-2012 roczne tempo przyrostu długości życia spadło u mężczyzn i kobiet poniżej 0,5% rocznie. W latach 2013-2018 obserwuje się zatrzymanie przyrostu długości życia.

Nikotyna rocznie zabija 40 tysięcy osób

Odsetek umieralności spowodowany piciem alkoholu, rośnie od 2002 roku. Jednak nadal główną przyczyną przedwczesnej śmierci w Polsce jest palenie papierosów. Nikotyna rocznie zabija 40 tysięcy osób. – Mamy jedną z najwyższych w Unii Europejskiej przedwczesną umieralność dorosłych. To ponad 100 tysięcy zgonów kobiet i mężczyzn przed 65. rokiem życia każdego roku – mówi prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. – Wyzwaniem dla nas jest zmniejszenie tego wskaźnika, na który wpływ, obok używek, mają też  choroby układu krążenia w grupie wieku 20-64 lat, niezwykle niski poziom (poniżej 5 %) wyszczepialności przeciw grypie, niepokojący wzrost częstości używania urządzeń do podawania nikotyny przez dzieci i młodzież, a także zahamowanie wzrostu długości życia od 2013 roku.

Tym bardziej, że w latach 1991-2002 w Polsce długość życia u mężczyzn wzrosła o około 4 lata, a u kobiet o około 3 lata. Spadek przedwczesnej umieralności należał do najszybszych w Europie. I powrót tych tendencji postawili sobie za cel naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Nierówności Zdrowia.

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/