Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Zabija codziennie, ale nie w blasku fleszy. Cicha, śmiertelna epidemia

Covid 19 to nie jedyna epidemia, z którą mamy do czynienia w Polsce i na świecie. Epidemii jest więcej, zabijają nas każdego dnia, ale nie w blasku fleszy, a w domowym zaciszu. Specjaliści i lekarze od lat mówią o problemie otyłości i wynikających z niego konsekwencji. Dzięki sile mediów i ich zaangażowaniu w informowanie o Sars Cov 2 udało się społeczeństwo uczulić na to zagrożenie. A gdyby tak „covidowym” językiem mówić o zawałach, otyłości czy miażdżycy?

Według danych GUS tylko w pierwszym półroczu 2020 roku na choroby krążenia, w tym zawały czy udary zmarło 84 tys. Polaków. Była to najczęstsza przyczyna zgonów. Tuż za nim są nowotwory. Obie grupy schorzeń mają po części wspólny mianownik: sposób żywienia i ogólna higiena życia. GUS podaje też, że w Polsce już co piąta kobieta ma otyłość i prawie co czwarty Polak. Ludzi z nadwagą jest jeszcze więcej.

W społeczeństwie o takiej kondycji zdrowotnej trudno jest walczyć z „epidemią” śmiertelnych chorób. Jednak ta epidemia nie jest tak spektakularna jak Covid 19, a zjedzenie jednego, dwóch, nawet trzech fastfoodów nie zabija tak szybko jak wirus.  A i media nie poświęcają tej sprawie aż tyle miejsca i zaangażowania. Spróbujmy to zmienić.

By uzmysłowić odbiorcom skalę problemu opiszemy go językiem, którym przedstawiamy, jak i pozostałe media, epidemię koronawirusa. Celowo używamy nawet podobnych sformułowań, które na stałe już wtopiły się w społeczną świadomość.  Podana w materiale liczba ofiar to dzienna średnia wyliczona na podstawie danych GUS za I półrocze 2020 roku. Materiał zilustrowaliśmy  w  większości inscenizowanymi obrazkami z serwisów pixabay.com i pexels.com, by nie umiejscawiać tych wydarzeń w realnym świecie ani nie wiązać ich z konkretnymi wydarzeniami.

Epidemia opisana w tym materiale jest trudniejsza do zwalczenia niż koronawirus.  Materiał obejrzycie tuż pod tym tekstem. Walka z Covidem wymaga od nas dystansu, najlepiej zamknięcia się w domu i biernego czekania na szczepionkę. Walka z otyłością jest dłuższa niż szybkie ukłucie w ramię, wymaga od nas wysiłku, ale na początku przede wszystkim świadomości i wiedzy.  

MS, fot. pixabay.com, wideo Telewizji Kalisz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/