Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 13 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ofelia, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

W Kaliszu będą masowe punkty szczepień. Władze miasta przygotowują infrastrukturę

Prawdopodobnie dwa punkty masowych szczepień powstaną w Kaliszu. Będą one miejscem szczepień dla wszystkich grup wiekowych kaliszan. Miasto przygotowuje infrastrukturę na ten cel i negocjuje też z wykonawcami szczepień. Problem w tym, że część lekarzy i POZ-etów nie chce włączyć się w akcje szczepień.

- Jesteśmy w ścisłym kontakcie z panem wojewodą, chcemy dobrze spełnić te oczekiwania strony rządowej, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy na te szczepienia czekają. Badamy nasze możliwości organizacyjne, będziemy w stanie uruchomić tych punktów tyle, ile będzie potrzeba. Pojawia się tu problem z tymi fachowymi zespołami, które będą te szczepienia przeprowadzać. Natomiast my od strony organizacyjnej, lokalowej jesteśmy przygotowani, w tej chwili trwają rozmowy z potencjalnymi wykonawcami – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

 

Potrzebni lekarze i pielęgniarki

 Samorząd prowadzi   rozmowy z potencjalnymi wykonawcami szczepionek. Miasto nie ma własnego szpitala czy miejskich przychodni, nie mogą żadnemu ośrodkowi zdrowia nakazać wykonywania szczepień. Są dwa podmioty, które wstępnie wyraziły taką chęć. Jednak jak wynika z pisma Wielkopolskiej Izby Lekarskiej do Miasta Kalisza, Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej są zbyt zajęte bieżącą obsługą medyczną pacjentów, by włączać się w akcję szczepień.

– Rola Podmiotów leczniczych przy Punktach Masowych Szczepień (…) jest w chwili obecnej niemożliwa do wypełnienia z powodu obowiązków lekarzy POZ wobec zapewnienia opieki medycznej dla pacjentów miasta Kalisza – pisze w piśmie do prezydenta  Mariusz Pluciński, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Poznaniu.

 

Do masowych szczepień nie chce się też włączyć kaliski szpital, bo swoje kadry medyczne zaangażował do szczepienia w punktach szpitalnych.

Dwa punkty szczepień

Niezależnie od problemów kadrowych na początek akcji masowych szczepień miasto przygotuje dwa punkty szczepień. Powstaną one w budynkach użyteczności publicznej,  w których można zorganizować boksy, od 2 do 3 w każdym z punktów w sposób bezpieczny i zgodny z zasadami sanitarnymi.   Rozpatrywana jest m.in. aula Akademii Kaliskiej, która miałaby zostać zaadaptowana na ten cel. W organizacji szczepień i w kierowaniu ruchem ma pomóc zawodowa i ochotnicza straż pożarna.

Władze Kalisza razem ze sztabem zarządzania kryzysowego są w stałym kontakcie z wszystkimi służbami zaangażowanymi w przygotowanie masowych szczepień.

Kiedy ruszą masowe szczepienia?

Miasto chce przygotować dwa punktu szczepień z obsadą medyczną tak, by w połowie kwietnia można było szczepić ludzi. Ale to kiedy szczepienia ruszą i dla jakich grup wiekowych zależy od decyzji rządu.

MS, fot. archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/