Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Szpital w Wolicy stopniowo zapełnia się pacjentami

Od trzech tygodni szpital w Wolicy, po trudnej misji leczenia pacjentów z COVID-19, działa zgodnie ze swoim statutowym celem, czyli zajmuje się chorobami płuc i gruźlicą. W placówce stopniowo przybywa pacjentów, choć jest to proces powolny. W szpitalu nie odtworzono oddziału rehabilitacji pulmonologicznej, bo w jego miejsce trzeba było stworzyć część izolatkową.

Szpital w Wolicy wrócił do swojej statutowej działalności 1 lipca. Od tego czasu przyjął 117 pacjentów. Głównie z Kalisza i powiatu. Aktualnie w placówce jest 43 chorych. - Jeśli chodzi o rozkład jednostek chorobowych to dwie osoby są leczone na gruźlicę, trzy osoby są na chemioterapii, dwie osoby z mykobakteriozą, 40 osób to nowotwory układu oddechowego, 48 osób to inne choroby układu oddechowego i do tego są jeszcze pacjenci z badań na bezdech senny – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Kaliszu.

Ta liczba póki co nie pozwala na pełną realizację kontraktu. Jak mówi dyrektor szpitala – napływ pacjentów jest dość powolny. Część z chorych z regionu leczy się w innych placówkach, do których zostali skierowani, gdy Wolica została przekształcona w szpital dedykowany zakażonym koronawirusem. Powrót nie jest prosty, bo w niedużym obiekcie szpitala trzeba było zorganizować tzw. strefę czerwoną, izolacyjną. - Wszystkie przypadki, że istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że pacjent może być zarażony koronawirusem są przyjmowane na strefę czerwoną, czyli na łóżka izolacyjne – wyjaśnia dyrektor. Do tej pory u żadnego pacjenta nie potwierdzono zakażenia.

Strefa powstała kosztem oddziału rehabilitacji pulmonologicznej. - My ze względu na warunki lokalowe nie mamy innej możliwości, nie ma gdzie stworzyć tego czerwonego odcinka, to „coś za coś”. Musieliśmy za cenę bezpieczeństwa zrezygnować z prowadzenia oddziału rehabilitacji pulmonologicznej – tłumaczy dyrektor Wysocki.

Szpital w Wolicy musiał zrezygnować z prowadzenia rehabilitacji pulmonologicznej. W miejsce oddziału trzeba było stworzyć tzw. strefę czerwoną, izolacyjną.

Szpital pracuje nad tym, by zorganizować dla pacjentów Tele-rehabilitację. Tak, by mimo tej sytuacji pacjenci byli objęci opieką specjalistów. Bo niestety pandemia powoduje, że wielu chorych przez trudniejszy kontakt ze służbą zdrowia „odpuszcza” swoje leczenie. - Cały czas jest etap tele –porad. Wiele przychodni tylko tak funkcjonuje, więc pacjenci mogą się nie zgłaszać, bo myślą „co mi przez telefon doradzi”,  „jeszcze jakoś trwam” i mamy takie obawy, że pacjenci, którzy przyjdą do nas, będą w bardziej zaawansowanych postaciach choroby. Jeśli chodzi o choroby nowotworowe, które się tutaj trafiły, to już takie rzeczy widzimy, że jest opóźnienie w diagnostyce, dwa trzy miesiące. I szkoda, bo 3 miesiące to jest dużo w diagnostyce nowotworowej – mówi dr Ewa Zalc-Budziszewska, z-ca dyrektora szpitala w Wolicy.

Dlatego szpital apeluje, by mimo wciąż panujących epidemicznych utrudnień nie zwlekać z zapisaniem się do specjalisty i wykonywaniem badań.

AG, fot. Szpital w Wolicy – fb, archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/