Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Świąteczny spadek. Rząd przedłuży obostrzenia?

8 tysięcy nowych zakażeń i 60 zgonów – to dane wtorkowego raportu ministerstwa zdrowia dotyczącego epidemii koronawirusa. Wykonano prawie 45 tysięcy testów. Wielkopolska jest na trzecim miejscu pod względem liczby zakażeń, po Mazowszu i Śląsku. W tym tygodniu poznamy decyzję co dalej z obostrzeniami. Obecne obowiązują do piątku, 9 kwietnia.

Drugi dzień z rzędu statystyki pokazują spadek zakażeń. W Poniedziałek Wielkanocny mieliśmy niespełna 10 tysięcy przypadków i 64 zgony. Jasnym jest, że okres świąteczny jest specyficzny i nie wykonuje się tyle testów, jak w zwykłe dni. Przyznał to dziś w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

- Widzimy, że tych zleceń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach. Także i te wyniki, które otrzymaliśmy w czasie świąt tak bardzo optymistyczne - należy do nich podchodzić jednak z wielką ostrożnością - musimy poczekać na kolejne dni - środa, czwartek, piątek - będą tymi dniami, które pokażą, w jakim momencie epidemii w tej chwili jesteśmy – zaznaczał wiceszef resortu zdrowia.

Niepokojące są jednak dane dotyczące liczby osób wymagających hospitalizacji.

W ciągu ostatniej doby trafiło do polskich szpitali ponad 800 nowych pacjentów zakażonych COVID-19.

Z powodu #COVID19 w kraju zmarło 28 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.

Co trzeci zmarły to mieszkaniec Wielkopolski. W naszym województwie odnotowano 22 zgony, w tym 9 wyłącznie z powodu Covid-19.

W Kaliszu są 24 nowe przypadki na 80 wykonanych testów. Od ostatniej doby nie odnotowano zgonów.

W powiecie kaliskim jest tylko 5 nowych przypadków. Wykonano też mało testów, bo 27. Jedna osoba zmarła, miała choroby współistniejące.

W całym regionie jest dziś znacznie mniej zachorowań. Od kilku do kilkudziesięciu.

Co z obostrzeniami?

Obecne zasady bezpieczeństwa sanitarnego, zwane też lockdownem obowiązują do piątku, 9 kwietnia. Rząd musi zatem w najbliższych dniach poinformować społeczeństwo co dalej. Nieoficjalnie wiadomo, że większość z zakazów zostanie przedłużona. Jak informuje rmf24.pl  rząd rozważa wydłużenie zamknięcia żłobów i przedszkoli o tydzień. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem powinny one zostać otwarte od najbliższego poniedziałku, czyli od 12 kwietnia.

Szczepienia mają przyspieszyć

W poniedziałek do Polski planowany jest transport 870 tys. szczepionek firmy Pfizer. Kolejne trafią do Polski pod koniec przyszłego tygodnia. W niedzielę 11 kwietnia dotrą preparaty AstryZeneki – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski.

Przypomnijmy, że w najbliższych tygodniach ma nastąpić znaczne przyspieszenie procesu szczepień. Preparat ma być podawany nie tylko w przychodniach czy szpitalach, ale również w aptekach, zakładach pracy czy specjalnie utworzonych punktach samorządowych.

Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już ponad 4 miliony Polaków. Natomiast ponad 2 miliony obywateli jest już całkowicie zaszczepionych.

AG, fot. pixabay

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/