Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Marlena, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Sporo zachorowań na grypę. Lekarze zalecają szczepienia

Jedynym antidotum na grypę jest szczepionka. I chociaż nie jest obowiązkowa, to z roku na rok szczepi się coraz więcej osób. Tym bardziej, że choroba, którą przyćmił koronawirus zbiera obfite plony. Tylko w naszym mieście na grypę w tym roku zachorowało już ponad 10 tysięcy osób.

To o prawie 2 tysiące więcej, niż w roku ubiegłym. A trzeba pamiętać, że zestawiamy cały ub iegłym rok z bieżącym półroczem. - Już odnotowaliśmy przeszło 10 tysięcy zachorowań na grypę - wylicza Marek Stodolny, dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidmeiologicznej w Kaliszu. - W ubiegłym roku też to było powyżej 8 tysięcy. W minionych latach największa liczba zachorowań to ponad 13 tysięcy. Tak że pamiętajmy o tym, że grypa jest wśród nas i chorujemy na nią.

Marek Stodolny, dyrektor Sanepidu w Kaliszu

ROK       ZACHOROWANIA       HOSPITALIZACJE     ZGONY

2015            3 610                                     5                         0

2016            2 775                                    35                        0

2017            7 537                                    26                        0

2018          13 416                                   59                         0

2019            8 188                                    16                        1

2020           10 762                                   23                        0

I trzeba pamiętać, że grypa to poważna choroba. Pierwszym objawem jest gorączka. Towarzyszą jej katar, kaszel, ból głowy, garda i oczywiście ból mięśni. Najlepszym lekiem jest odpoczynek. Kilka dni w łóżku powinno wystarczyć, jednak jeśli zlekceważymy pierwsze objawy to nie tylko możemy zarażać innych, ale i siebie narazić na poważne powikłania, które mogą skończyć się hospitalizacją, a w najgorszym wypadku śmiercią. W tym roku pomocy szpitalnej potrzebowały 23 osoby, które zachorowały na grypę, w tamtym było ich 16. Konsekwencje niewyleżenia choroby mogą ciągnąć się latami. - Najczęściej to zapalenie płuc - czy to pierwotne wywołane przez wirusa, czy wtórne, bakteryjne, które jest  bardzo groźne, bo wtedy dochodzą do głosu gronkowce powodujące bóle w klatce piersiowej, dreszcze - przestrzega Mirosław Gabrysiak, lekarz pierwszego kontaktu. - Mogą być też powikłania neurologiczne. I bardzo groźne zapalenie mięśnia sercowego. 

Mirosław Gabrysiak, lekarz

Zlekceważona i nieleczona grypa lub taka, która zaatakuje osłabiony organizm może prowadzić do zgonu. Specjaliści cały czas podkreślają, że najlepszą profilaktyką – obok higieny, czyli częstego mycia rąk oraz unikania w sezonie dużych skupisk ludzkich i osób z objawami choroby - jest szczepionka. W ubiegłym roku w Kaliszu i powiecie z tej możliwości zapobiegnięcia lub złagodzenia przebiegu choroby, skorzystało ponad 4 100 osób. Każdego roku jest ich o około 1000 więcej. W tym, być może ze względu na koronawirusa, zainteresowanie jest zdecydowanie większe taką formą profilaktyki. - Jest większe zainteresowanie szczepionkami przeciwgrypowymi - potwierdza Marek Stodolny. - Oczywiście nie są to szczepienia przymusowe, są to szczepienia dobrowolne, ale jeśli ktoś jest szczególnie podatny na przeziębienia, to zachęcamy, by się szczepić. 

Szczepionka jest podawana w kilku dawkach i teraz jest najlepszy moment, by zacząć myśleć o przyjęciu pierwszej. W Kaliszu z darmowych szczepień mogą skorzystać seniorzy. Tak jest od 2017 roku. - Szczepienia przeciwko grypie organizowane są w formie Miejskiego Programu Polityki Zdrowotnej - programu profilaktycznych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców miasta Kalisza powyżej 60. roku życia. Program realizowany jest od września do grudnia - wyjaśnia Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza. - W pierwszym roku funckjonowania programu wykonanych zostałlo 455 szczepień, a rok później już 634. Rok ubiegły to 1000 zaszczepionych seniorów. W 2020 r. zaplanowane jest zaszczepienie 1184 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń, a każdego roku zaszczepić można się w przychodni, która została wybrana do realizacji tego zadania. 

Kwota, jaką Miasto przeznaczyło na ten cel w tym roku to blisko 45 tys. zł. 

Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza

Sezon grypowy zaczyna się jesienią. Jednak szczyt zachorowań najcześciej przypada na pierwszy kwartał roku, chociaż także w sezonie letnim zdarzają się pacjenci z grypą. 

AW, fot. pixabay.com, arch. 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/