Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Spartakiada Seniorów - ruch i międzypokoleniowa integracja ZDJĘCIA

Dziesięć konkurencji, po dwie próby w każdej i medale dla wszystkich uczestników – kilkadziesiąt osób wzięło udział w Pierwszej Spartakiadzie Seniorów zorganizowanej w sobotę na osiedlu Majków w ramach akcji „Zdrowy Kalisz”. Zmagania miały zachęcić osoby starsze do aktywności sportowej, a tym samym do dbania o zdrowie. Wśród uczestników turnieju byli wytrawni i znani sportowcy oraz amatorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem.

W gronie tych pierwszych bez wątpienia jest Andrzej Jabłoński - znany kaliski biegacz, supermaratończyk, który w 1997 roku pobiegł do Watykanu z zaproszeniem dla św. Jana Pawła II do naszego miasta. Sportowiec mimo 80 lat nadal jest aktywny i zachęca do tego innych seniorów. – Chociaż przyznaję, że konkurencje, które dzisiaj przygotowano najłatwiejsze nie były – mówi Andrzej Jabłoński. – Miało być rekreacyjnie, a np. znane z dzieciństwa koło popychane metalowym prętem sprawiło mi sporo kłopotu. Jednak sam pomysł Spartakiady jest doskonały. Ciągle za mało osób w średnim i starszym wieku się rusza.

Kłopot z tą samą konkurencją miała  Aneta Olszanowska . Jednak mieszkanka Majkowa uważa, że sobotnie przedpołudnie spędzone aktywnie to doskonały pomysł na weekend. – Sam pomysł zorganizowania Spartakiady jest świetny. Społeczeństwo się starzeje, a musi być coraz bardziej zdrowe i wiele lat przeżyć w zdrowiu, tak że myślę, że to bardzo dobry pomysł.

Podobnie myśli pan Andrzej, który od 25 lat aktywnie uprawia sport. Kajaki, kijki i ping pong. Przyznał, że z tym ostatnim przesadził i na Spartakiadę przyszedł z kontuzją nogi, więc musi uważać, ale bez sportu  nie wyobraża sobie życia.  – Trzeba przekonać seniorów, że jest to konieczność dla nich. Dla młodych jest to chęć wyżycia się, a senior powinien ćwiczyć dla własnego zdrowia, dla rozruszania własnego organizmu - uważa.

Moda na sport zapanowała na dobre. Jednak przede wszystkim w grupie osób młodych między 20. a 40. rokiem życia. Starsi aktywni to ciągle rzadkość. Jak mówią organizatorzy często się wstydzą wyjść z domu i wrócić do sportu. Dlatego Spartakiada miała zachęcić do ruszania się tych, którzy od dawna nie mieli do czynienia z aktywnością ruchową. Dlatego konkurencje były łatwe: golf na trawie, strącanie kręgli, kijki, toczenie piłki między słupkami czy rzut do celu. – Chcieliśmy przede wszystkim uaktywnić seniorów pod względem fizycznym i dlatego konkurencje typowo rekreacyjne. Jak byliśmy młodzi, w szkole podstawowej wykonywaliśmy takie ćwiczenia – mówi pomysłodawczyni Pierwszej Spartakiady dla Seniorów, Grażyna Adamin. – Nie ma tutaj rywalizacji, tylko aktywność dla lepszego samopoczucia i dla własnego zdrowia.

Spartakiada była jedną z imprez w ramach akcji profilaktycznej „Zdrowy Kalisz”, dlatego oprócz dyscyplin sportowych seniorzy mogli zrobić podstawowe badania. – Chcemy seniorów uaktywnić, zachęcić ich do wspólnego spędzania wolnego czasu i jednocześnie zachęcić do dbania o własne zdrowie. Dlatego mogą sprawdzić poziom cholesterolu i cukru we krwi, skonsultować się z dietetykiem i wysłuchać pogadanki policjantek z Komendy Miejskiej Policji na temat oszustw na tzw. wnuczka, których  ciągle w tej grupie wiekowej, której dedykujemy spotkanie, jest sporo – wyjaśni Elżbieta Kubiak, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Prymasa Tysiąclecia, na terenie którego odbyła się Spartakiada.

Seniorów w zmaganiach sportowych wspierali uczniowie gimnazjum na Majkowie. Organizatorzy chcieli, by przy okazji turnieju doszło do międzypokoleniowej integracji. Dlatego najstarsza uczestniczka miała 82 lata, a najmłodsza kilka miesięcy.

AW, zdjęcia autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/