Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Smak z dawnych lat specjalnie dla Was w Paczce z Rusiborza ZDJĘCIA

Ten, kto pamięta radość płynącą ze wspólnego biesiadowania po świniobiciu, ten zapach i smak świeżej swojskiej wędliny czy kiełbaski nie musi już dłużej obchodzić się smakiem i wspomnieniami. Nazywamy się Paczka z Rusiborza i wskrzeszamy tę staropolską tradycję w nowoczesnej odsłonie.

Swojskie wędliny

Tradycyjne świniobicie było sporym wydarzeniem dla całej rodziny i sąsiadów. Sami wychowaliśmy się na wsi i do dziś pamiętamy smaki i zapachy świniobicia, które przywodzą nam na myśl beztroską zabawę na podwórku, niedzielną soczystą pieczeń czy świąteczną szynkę będącą ozdobą wielkanocnego stołu. Nie mogło zabraknąć świeżych wyrobów ze świniobicia podczas świąt i najważniejszych rodzinnych wydarzeń. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, ze względu na wymogi sanitarne i weterynaryjne – tradycja ta zaczęła zanikać. Złożyło się na to wiele czynników: tempo życia nowoczesnego społeczeństwa, brak (zaprzyjaźnionych) rzeźników, rezygnacje indywidualnych rolników z chowu trzody chlewnej – a w efekcie produkcja na skalę przemysłową.

 Powrót do korzeni

Zboża z własnych upraw bez GMO to składnik paszy, którą sami komponujemy.  W naszej hodowli nie używamy antybiotyków. Nie dodajemy też sztucznych wypełniaczy czy wzmacniaczy smaku. Dzięki codziennemu, świeżemu rozbiorowi mięsa unikamy mrożenia. Z mięsa jednej świnki tworzymy 10 gotowych dużych Paczek z Rusiborza lub 20 małych Paczek z Rusiborza o niezmiennym składzie. Dzięki takiemu podziałowi nic się nie marnuje, ani nie jest wyrzucane, odkładane czy mrożone – w ten sposób gwarantujemy tylko świeże wyroby.

Nasza misja

Dlatego naszą misją jest umożliwienie naszym klientom powrotu do tradycji polskiego świniobicia z własnego gospodarstwa oraz skosztowania najwyższej jakości swojskich wędlin sporządzonych według tradycyjnych receptur. Tradycyjnych, ale z poszanowaniem środowiska i dobrostanu zwierząt oraz wytwarzanych zgodnie z najwyższymi standardami  higieniczno-sanitarnymi. Chronimy nasze wyroby przed jadem kiełbasianym – dlatego używamy wyłącznie naturalnych przypraw i soli peklowej. Stosowali ją już nasi dziadkowie.

Na temat wieprzowiny krąży wiele mitów, które chcemy obalić. Przykładowo schab ma porównywalne wartości odżywcze do drobiu i jest doskonałym źródłem energii zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Wieprzowina zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, tzn. takie, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są potrzebne do budowy tkanek. Ma również tę zaletę, że jest lepiej przyswajalna niż białko roślinne.

Nasza receptura jest więc prosta: świeże mięso wieprzowe z najwyższej klasy zdrowotnej oraz naturalne przyprawy. Krótki i naturalny skład – tylko tyle i aż tyle.

Innowacyjne podejście

Pandemia postawiła nas w trudnej sytuacji. Długo myśleliśmy w jaki sposób, pomimo epidemii, dystrybuować nasze wyroby. Tak oto narodził się pomysł sprzedaży wysyłkowej. Dzięki nowoczesnym, a jednocześnie ekologicznym opakowaniom możemy dostarczać nasze wyroby w każdy zakątek Polski.

Woda nie powinna się marnować, dlatego tę, która chłodzi Twoją paczkę, możesz po prostu wypić 

Jako jedyni w kraju opracowaliśmy innowacyjne opakowania – podczas wysyłki wyroby utrzymają odpowiednią temperaturę dzięki pakowaniu w ciągu chłodniczym, zastosowaniu kartonu ze ściankami termoizolacyjnymi, torby termicznej oraz wyjątkowego chłodziwa – zamrożonej wody źródlanej, która jest zdatna do wypicia po rozmrożeniu.

Naturalną koleją rzeczy była budowa masarni, w której wytwarzamy wyroby tylko z zasobów naszej hodowli – dzięki temu klient może zakupić najwyższej jakości mięso i wędliny. W ten sposób czuwamy nad całym procesem produkcyjnym. Świnki rodzą się u nas, a my dbamy o ich dobrostan. Na tle innych hodowców wyróżnia nas więc fakt, że nie skupujemy mięsa i nie korzystamy z usług pośredników. Sami tworzymy paszę dla naszej trzody. Wyeliminowaliśmy stosowanie antybiotyków dzięki karmieniu metodą na mokro. Chcemy działać zgodnie z naturą i liczymy na to, że nasze działania wytyczą nowy kierunek w branży mięsno-wędliniarskiej.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.paczkazrusiborza.pl. W naszej ofercie mamy dwa gotowe zestawy paczek: duża (1/10 świnki ) i mała (1/20 świnki ), a na życzenie klientów stworzyliśmy też możliwość zakupu pojedynczych wyrobów i komponowania własnych paczek (ilość pojedynczych wyrobów jest ograniczona, co wynika z naszej zasady równego podziału mięsa z jednej świnki).

Prawda, że bajecznie? To właśnie w otoczeniu natury powstają najlepsze mięsa i wędliny specjalnie dla Was

Potrzeby i pomysły naszych klientów są dla nas niezwykle ważne – dlatego wprowadzamy nowe, sezonowe produkty do naszej oferty. Na Wielkanoc stworzyliśmy specjalne paczki, a w planach mamy skomponowanie Paczki z Rusiborza z dedykowanymi produktami na grilla. Wystarczy więc, bez wychodzenia z domu zamówić wyroby i zaprosić przyjaciół czy sąsiadów, aby móc rozkoszować się smakiem pysznych, w pełni aromatycznych i naturalnych swojskich wędlin najwyższej jakości.

artykuł sponsorowany

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/