Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 10 maj 2021 Godzina:
imieniny: Gardenia, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Radioterapia w Kaliszu leczy pierwszych pacjentów ZDJĘCIA I WIDEO

Najnowszy ośrodek radioterapii w kraju wreszcie rozpoczął leczenie pierwszych pacjentów. W kaliskiej filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii dziś ruszyły pierwsze naświetlania. Cierpiący na nowotwory mieszkańcy naszego miasta, a także całej południowej Wielkopolski nie muszą już znosić meczących i kosztownych podróży do Poznania. Nowoczesna diagnostyka i terapia czekają na nich w placówce przy ul. Kaszubskiej. 

Małgorzata w maju postanowiła skorzystać z darmowej mammografii organizowanej przez kaliski samorząd. Badanie wykazało w jednej z piersi guza. Kaliszanka przeszła już operację na Garbarach w Poznaniu. Teraz w końcu może leczyć się w mieście, w którym mieszka. - Bardzo się cieszę, że Kalisz ma własną radioterapię. Bardzo na to czekałam. Co tydzień jeździłam do Poznania i mam skalę porównawczą. Dojazdy rano i powroty, to było męczące i pochłaniało też trochę pieniędzy. Dlatego naprawdę brak mi słów, żeby określić, jak się cieszę, że mogę leczyć się w Kaliszu – mówi Małgorzata Dutkiewicz.

 

- Możliwość leczenia się w Kaliszu to dla mnie ogromne ułatwienie. Koniec z męczącymi i kosztownymi podróżami do Poznania - mówi jedna z pierwszych pacjentek kaliskiego ośrodka.


Łącznie, z Małgorzatą napromieniowanie w kaliskim ośrodku przeszło dziś 4 pacjentów. - Oni będą powtarzali tę radioterapię przez wiele kolejnych dni, taki jest charakter tego leczenia. W kolejnym tygodniu będziemy zwiększać liczbę pacjentów. Myślę, że docelowo zdolności tego ośrodka to około 50 pacjentów dziennie – ocenia prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. 

Kaliski ośrodek jest pierwszą filią WCO. Początkowo będzie przejmować chorych leczonych w Poznaniu, a pochodzących z naszego regionu. Proces naboru pacjentów i kadry, tak by ośrodek działał na pełnych obrotach, może zająć od kliku miesięcy do roku. Przez najbliższe miesiące kadrę kaliskiej radioterapii tworzyć będą lekarze z Poznania. - Będzie przyjeżdżał jeden specjalista radioterapii, nie licząc doc. Kowalczyka, który jest szefem ośrodka, jeden fizyk medyczny, jeden już pracuje w wymiarze części etatu i będzie 3 elektroradiologów. To zespół, który zaplanowałem na najbliższy czas – wyjaśnia prof. Julian Malicki. Poszukiwani są lekarze specjaliści w zakresie radioterapii, którzy chcieliby osiedlić się w Kaliszu.