Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Ostrowski policjant oddał szpik dla "genetycznego bliźniaka"

Ludzie życie jest dla niego wartością najwyższą. By je chronić wstąpił do policji, regularnie oddaje krew, a ostatnio również szpik kostny. Miał szczęście, bo natrafił na „genetycznego bliźniaka”. Ostrowski funkcjonariusz sierż. sztab. Tomasz Kosztyła mocno wierzy, że dzięki niemu ktoś wygra walkę z chorobą.

Sierż. sztab. Tomasz Kosztyła pracuje w policji od 2004 roku, obecnie jako policjant Wydziału Prewencji. Oprócz codziennej służby od 5 lat regularnie oddaje krew. Kilka lat temu podjął decyzję, że chciałby oddać również szpik kostny.

Minęły 3 lata i nic. Aż tu nagle…

Policjant doskonale pamięta dzień, w którym zarejestrował się w bazie dawców komórek macierzystych. Było to 3 lata temu. Przez ten czas nie wydarzyło się nic. Aż w sierpniu tego roku sierż. sztab. Tomasz Kosztyła otrzymał telefon z informacją, że jest ktoś kto potrzebuje pomocy, a dokładnie komórek macierzystych z krwi obwodowej, dzięki którym może uratować czyjeś życie. - Aż trudno było uwierzyć, poczułem wzruszenie, że mogę mieć szansę komuś pomóc – przyznaje funkcjonariusz.

Radość była jeszcze większa, gdy po wszystkich szczegółowych badaniach otrzymał informację, że ma pełną zgodność z chorym i może przystąpić do kolejnych badań w warszawskiej klinice. Po kilku dniach otrzymał wiadomość, że badania zakończyły się pozytywnie, lekarze nie widzą przeciwwskazań, by mógł oddać komórki.

Dzień, który zapamięta do końca życia

Po niedługim czasie zaczął przyjmować specjalny produkt leczniczy w zastrzykach, który miał go przygotować do zabiegu. W końcu nadszedł dzień pobrania, który zapamięta do końca życia. - Przez cały czas sierż. sztab. Kosztyła trzyma kciuki i jest myślami przy swoim „genetycznym bliźniaku", życząc mu zdrowia. Po okresie 2 lat policjant będzie mógł dowiedzieć się, czy przeszczep się udał oraz za zgodą biorcy poznać jego tożsamość – mówi st. sierż. Małgorzata Łusiak, oficer prasowy ostrowskiej policji.

Dla funkcjonariusza poznanie „genetycznego bliźniaka” nie jest jednak priorytetem. - Pomimo tego, że interesuje mnie, kim jest ta osoba, czym się zajmuje, czy ma rodzinę, to nie jest to najważniejsze. Ważne, jest to, by wygrała z chorobą i cieszyła się życiem – podkreśla.  

Sierż. sztab. Tomasz Kosztyła zachęca wszystkich do oddawania szpiku, bo jak mówi, myśl, że ktoś dzięki nam ma szanse na życie jest niezwykle budująca.

MIK, fot. KPP Ostrów Wlkp.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/