Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Ola i Justyna z Kalisza potrzebują szpiku! Wkrótce wielka akcja rejestracji potencjalnych dawców

Ola ma 14 lat, Justyna 58. Wiele je dzieli, ale też wiele łączy: chęć pomagania innym, radość życia i to samo marzenie: być zdrową. Bo łączy je też choroba – rak. Kaliszanki pilnie potrzebują przeszczepu szpiku kostnego. Im więcej potencjalnych dawców, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego. 20 i 21 maja w Kaliszu odbędzie się wielka akcja rejestracji.

Historię Oli Fornalczyk opisywaliśmy kilka tygodni temu. Ma 14 lat, jest uczennicą drugiej klasy gimnazjum.  Lubi śpiewać i grać na gitarze, prowadzi bloga czytelniczego, zdobi przedmioty metodą decoupagu oraz lubi piec i gotować. Kocha wędrówki po górach i rodzinne wypady rowerowe. Marzy, aby w przyszłości zostać psychologiem.

W grudniu 2016 roku u Oli nastąpiła nawrót białaczki limfoblastycznej. Od tego czasu nie opuszcza szpitala. Przyjmuje jedną chemię za drugą, chwilami bardzo cierpi.

Justyna Rupiczak ma 58 lat. Jest mieszkanką Kalisza i pracownikiem Poczty – Polskiej. Na co dzień mama dwójki dzieci: Sławka i Iwony. Interesuje się sportem, gotowaniem, historią
i bardzo lubi czytać gazety oraz poradniki domowe. W wolnym czasie lubi piesze wycieczki i długie spacery. Jej marzeniem jest być zdrową. Od lipca 2016 roku walczy
z zespołem mielodysplastycznym.

Aby Ola i Justyna mogły powrócić do zdrowia, pilnie potrzebują przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego dawcy. - Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.200.000 potencjalnych dawców i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie, nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Olą i Justyną. Ich najbliżsi i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego – informuje Fundacja DKMS, która  20 i 21 maja br. organizuje w Kaliszu wielką akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Rejestracja odbędzie się równocześnie w 4 lokalizacjach: na Głównym Rynku, w galerii Tęcza, Galerii Amber i Galerii Kalisz, zawsze w godzinach 10.00 – 17.00.

MIK, fot. Fundacja DKMS

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, który Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie. 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 070 000 (luty 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 888 (luty 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/