Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Odra - niebezpieczna choroba powróciła. Przypadki zachorowań także w Kaliszu

Wróciła także do Kalisza. A wszystko przez brak szczepień. Odra, której w naszym mieście nie było od ponad 10 lat zaatakowała dwoje małych dzieci. Sama choroba może nie przebiega gwałtownie, ale już powikłania, jakie ze sobą niesie mogą być tragiczne w skutkach.

- W 2017 w Polsce były 63 przypadki zachorowań, w 2018 już 334, a do końca lipca tego roku zarejestrowaliśmy 1338, więc naprawdę liczba zachorowań jest duża - przytacza statystyki krajowe Anna Napierała, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. 

Na tej mapie znalazł się także Kalisz. W tym roku na odrę zachorowały dwie osoby. I to pierwsze przypadki od ponad dekady, a może i dłużej. -  Były to zachorowania dwójki dzieci na terenie powiatu kaliskiego - wyjaśnia Anna Napierała. - Jedno w wieku 5 lat, drugie 5-miesięczne. Na uwagę zasługuje fakt, że to 5-letnie dziecko nie było szczepione na odrę, a to drugie po prostu zachorowało ze względu na kontakt z tym pierwszym. 

W 1975 roku w Polsce wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Otrzymuje je każde dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia. Od tamtego czasu liczba chorujących sukcesywnie malała – zazwyczaj chorowały osoby, które nie zostały objęte obowiązkowym szczepieniem – aż do całkowitej eliminacji tej choroby. Oporność daje też przejście odry.  I kiedy wydawało się, że to choroba, o której można przeczytać w podręcznikach medycznych ta powróciła. - Natomiast ostatnio pojawiają się swojego rodzaju ruchy antyszczepionkowe i przyjeżdżają osoby z zagranicy, które nie są szczepione i dlatego pojawiły się przypadki odry - wnioskuje Mirosław Gabrysiak, lekarz z wieloletnim stażem, który dodaje, że dawniej, kiedy szczepionka była jednodawkowa, jeszcze spotykał się z odrą i ta zazwyczaj miała ciężki przebieg. W ostatnich latach nie miał pacjenta chorego na odrę. 

- Jeżeli jesteśmy zaszczepieni lub ją przeszliśmy to mamy 100% pewności, że nie zachorujemy. Oczywiście osoby w wieku około 50 lat, czyli te urodzone przed 1975 rokiem, kiedy weszły obowiązkowe szczepienia najczęściej tę odrę przechorowały i są bezpieczne, ale jeśli nie wiemy, czy chorowaliśmy na odrę, nie pamiętamy, to powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego i tam zapytać, czy chorowaliśmy, ewentualnie zapytać o zasadnośc badania przeciwciał przeciwko odrze czy o zaszczepienie się - zachęca Anna Napierała. 

Odra atakuje niespodziewanie,  bo jej objawy przypominają przeziębienie. Jednak tragiczne w skutkach mogą być dopiero powikłania. - Objawia się to przede wszystkim wysoką goraczką, wysypką, silnymi bólami głowy oraz zapaleniem spojówek - opisuje Mirosław Gabrysiak. To nie są groźne objawy. Groźne są powikłania. Przede wszystkim zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu. 

W skrajnych przypadkach odra może doprowadzić do śmierci pacjenta. W ubiegłym roku z powodu powikłań zmarło w Polsce 13 osób

AW, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/