Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Objawy tej choroby łatwo przeoczyć. Najskuteczniejsza ochrona darmowa dla mieszkańców AKO

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z zakażoną krwią, kontakty seksualne z zakażonymi, poprzez niejałowy ostry sprzęt medyczny (igły i narzędzia chirurgiczne) skażony krwią osoby zakażonej, poprzez dzielenie się sprzętem podczas stosowania narkotyków… Przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą odporność przed zakażeniem. Na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej prowadzony jest obecnie program bezpłatnych szczepień przeciwko WZW typu B.

Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Zakażenie HBV może zostać wyeliminowane lub przetrwać przez całe życie. Okres od zakażenia do wystąpienia objawów wynosi najczęściej 3-4 miesiące.

Objawy wzw B w fazie ostrej występują u połowy zakażonych HBV. Nie są charakterystyczne i obejmują złe samopoczucie, brak apetytu, zażółcenie skóry oraz białkówek oczu, ciemne zabarwienie moczu, zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Przewlekłe zapalenie wątroby to zakażenie utrzymujące się powyżej 6 miesięcy. Po upływie kilku lat może ono doprowadzić do rozwoju marskości wątroby. Przewlekle zakażona osoba jest również narażona na ryzyko raka wątrobowokomórkowego.

Na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej trwa program, dzięki któremu można bezpłatnie zaszczepić się przeciw WZW typu B.

Projekt ten jest kompleksowy zaczyna się od edukacji. Mamy szansę przekazania wiedzy oraz wyedukowania 12 000 osób na temat choroby jaką jest Wirusowe Zapalenie Wątroby, ale także możliwości jej zapobiegania i leczenia. Kolejnym elementem jest diagnostyka, ponad 2 000 osób będzie przebadanych w kierunku obecności wirusa HCV i HBV natomiast prawie 7 000 osób będzie miało szansę na bezpłatne szczepienia na terenie całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Chcemy aby szczepionki były dostępne w każdej przychodni, współpracujemy ze szpitalami. Dajemy szanse na to, żeby ustrzec się przed tą groźną chorobą na całe życie – mówi lek. Sebastian Łaźniak, Realizator zadania.

Na szczepienie można zapisać się online poprzez stronę internetową https://zoltakropla.pl/ lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 800 808 006. Można też bezpośrednio zgłosić się do jednego z punktu szczepień – ich lista dostępna jest TUTAJ Szczegóły na plakacie.

Artykuł sponsorowany

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/