Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Na początku nie boli… "Dziewczyny badajcie się!"

Statystycznie dziś 47 Polek usłyszało, że ma raka piersi. Od tego momentu zaczyna się ich nowa, często wyboista droga. Łatwiej nią kroczyć, gdy ma się obok kogoś, kto wskaże kierunek, pomoże, gdy straci się równowagę… Taką silną grupę wsparcia tworzą Amazonki. W miesiącu świadomości raka piersi odwiedzamy kaliski Klub.

Połączyła je ta sama choroba, ale każda z nich jest przecież inna, ma inne doświadczenia, sytuację życiową, poglądy czy temperament. A jednak wspólnie są jedną zgraną drużyną…

Gdy przyszłam tutaj niedawno, świeżo po operacji, dziewczyny otoczyły mnie taką opieką, wsparciem. Pokierowały, gdzie dalej iść, jak sobie poradzić… - mówi nam Małgorzata Karpisiewicz.

Małgorzata to można powiedzieć „świeży narybek” Amazonek.

Mammografię wykonałam pod koniec stycznia, robiłam ją regularnie. W lutym dostałam wezwanie do Poznania. Diagnoza: złośliwy rak piersi. Pierwsza reakcja to łzy. Miałam mieć operację w maju, zachorowałam ciężko na Covid-19. O mało co nie trafiłam do szpitala. Operację przesunęła mi się przez to na czerwiec – opowiada Małgorzata.

Dziś uczy się żyć z chorobą, a nieocenionym wsparciem są inne kobiety, które również usłyszały w życiu słowa: ma Pani raka piersi.

Bożena tych słów się spodziewała z racji genetycznego obciążenia…

Ale jak mnie w końcu ten rak dopadł, to nie umiałam sobie z tym poradzić. Wydawało mi się, że to już koniec. Dwa tygodnie przed operacją dowiedziałam się, że moja jedyna córka jest w ciąży i powiedziałam sama sobie, że nie ma takiej możliwości, żeby mój wnuk nie poznał babci…  Wnuk teraz poszedł do szkoły, ma 7 lat, ale mam jeszcze bliźniaków 3-letnich. Mam dla kogo żyć. Czas dzielę między wnuków, Klub i dom – opowiada nam Bożena Bergandy.

A w Klubie zaszło sporo zmian – odświeżono wnętrza siedziby, i co ma o wiele większe znaczenie - wybrano nowy zarząd. Prezesem kaliskich Amazonek została Renata Banasiak. Priorytetem jest dla nich silna integracja kobiet.

Tutaj przede wszystkim dużo się rozmawia. Dziewczyny są zaprzyjaźnione i to jest bardzo cenne – mówi nowa liderka Amazonek.

Sama w Klubie jest od niedawna, zachorowała 3 lata temu.

Już wcześniej byłam pod kontrolą poradni onkologicznej ze względu na torbiele w lewej piersi, natomiast guz pojawił się w prawej. Też nie dbałam o to samobadanie, dopiero wnuk przypadkowo mnie nacisnął i poczułam, że coś tam jest nie tak. Idąc do lekarza wiedziałam, że tam się coś dzieje i niestety potwierdziło się: rak z przerzutami.

Pamiętam jak powiedziałam: panie doktorze: mój wnuk jeszcze nie umie mówić, ale ja muszę się z nim jeszcze nagadać… Nadal mi trudno o tym mówić, ja całkiem niedawno zaczęłam się utożsamiać z Amazonkami. Choć należałam do Klubu, to nie umiałam tego przyznać sama przed sobą… - mówi nam Renata Banasiak.

Dziś przewodzi kaliskim Amazonkom. Jak podkreślają – to wcale nie jest miejsce, gdzie mówi się tylko o chorobie i zmartwieniach z nią związanych. Tutaj ciągnie się kobiety do góry, są żarty, wygłupy, wspólne przygody, wyjazdy… Raka traktują jak lekcję, która pozwala im żyć pełniej, na 100%.

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Kaliskie Amazonki apelują do wszystkich kobiet o zbudowanie w sobie nawyku comiesięcznego samobadania piersi.

Badajcie się dziewczyny, naprawdę badajcie się! Na mnie rak spadł jak grom z jasnego nieba, kompletnie się tego nie spodziewałam. Nic mnie nie bolało, czułam się dobrze… - mówi Małgorzata.

Amazonki dysponują salą z profesjonalnym sprzętem do rehabilitacji. I przede wszystkim służą radą i pomocą, również specjalistów lekarzy. Drzwi otwarte w siedzibie Klubu przy ul. Staszica w ramach różowego października odbędą się jeszcze 20 X i 27 X od 11:00 do 13:00.

AG, fot. autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/