Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Prosimir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Mniej zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Higiena, maseczki i dystans zrobiły swoje?

Dobra wiadomość jest taka, że w całym kraju zachorowań grypopodobnych jest zdecydowanie mniej, niż przed rokiem. I lekarze liczą, że tak pozostanie. W samym Kaliszu i powiecie kaliskim stwierdzono prawie 1000 przypadków. W całym kraju liczba chorych przekroczyła 168 tysięcy i jest to o ponad 118 tysięcy przypadków mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według lekarzy to efekt dystansu i maseczek w przestrzeni publicznej, które wymusił koronawirus, bo nie szczepień, których do tej pory nie robiliśmy, a teraz nie możemy ze względu na brak szczepionek. Tych pewnie szybko nie zobaczymy. A to już zła informacja.

Chorych – patrząc na statystyki z września tego roku i ubiegłego - jest mniej. Zdecydowanie. I dotyczy to danych z całego kraju, ale też Wielkopolski.

                                                           WRZESIEŃ  2020/2019                 

                                            POLSKA                              WIELKOPOLSKA

TYDZIEŃ          

    I                                       2 539/29 553                      4 504/4 700

    II                                      52 500/54 216                    9 956/8 723

    III                                     54 502/87 589                    8 574/14 419

     IV                                    59 235/115 689                  111 75/19 526

RAZEM                               168 776/287 047              11 175/47 368

Z powodu powikłań schorzeń grypopodobnych hospitalizacji w minionych czterech tygodniach wymagało 92 chorych. W Wielkopolsce 7 osób, w tym 2 z Kalisza. W naszym mieście lekarze do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zgłosili 739 przypadków dolegliwości, które mogłyby być grypą. - Więcej w samym mieście, bo 419. Pozostałe przypadki, czyli 320 dotyczyły powiatu kaliskiego – podsumowuje Marek Stodolny, dyrektor PSSE w Kaliszu – Oczywiście nigdy nie wiadomo, czy jest to grypa, dlatego nazywamy te przypadki grypopodobnymi, ponieważ objawy jakie im towarzyszą to gorączka, ból mięśni i katar. Żeby stwierdzić, czy to faktycznie grypa trzeba wykonać test, ale te są zlecane w ciężkich przypadkach.

Raporty od lekarzy rodzinnych Sanepid dostaje raz w tygodniu. Oprócz tego, że wiadomo, ile osób zgłosiło się do przychodni po poradę związaną z chorobą, w arkuszu zamieszczany jest też wiek pacjentów, u których jest podejrzenie schorzeń grypopodobnych.

                                            KALISZ                                POWIAT

WIEK

0-4                                       94                                         49

5-14                                    119                                        56

15-64                                  179                                      208

65 plus                                27                                          7         

Higiena przede wszystkim

Przypadków grypopodobnych we wrześniu tego roku jest mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale widać, że liczba osób, u których występują dolegliwości wskazujące na to schorzenie przybywa. Dlatego trzeba postawić na profilaktykę. Przede wszystkim trzeba dbać o higienę, ponieważ grypa często nazywana jest chorobą brudnych rąk. Dlatego myjemy je zawsze kiedy wracamy z pracy, szkoły, sklepu czy spaceru. Kiedy dotykaliśmy przedmiotów i powierzchni, które mogły mieć kontakt z dłońmi innych osób lub kiedy przywitaliśmy się uściskiem ze spotkaną osobą. Warto też pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy, szczególnie jeśli w jednej przestrzeni jest kilka osób okno powinno być otwierane regularnie, np. co godzinę na kilka minut, tak by wirusy nie kumulowały się w jednym miejscu. Warto też zadbać o odpowiednią dietę. I unikać sytuacji ryzykownych – przede wszystkich skupisk ludzi, a kiedy zaczynamy czuć w kościach, że coś nas bierze – bolą nas mięśnie i mamy podwyższoną temperaturę - najlepiej zostać w domu i zwyczajnie się wyleżeć. Jest to jedyne lekarstwo na grypę, której jak zalecają specjaliści zapobiega szczepienie.

Zainteresowanie większe, szczepionek brak

Z tego w ostatnich latach korzystaliśmy sporadycznie. Jedynie około 4% na 4 miliony chorujących każdego roku decydowało się na szczepienie. Pojawienie się koronawirusa, który w objawach, ale też w leczeniu lekkich przypadków jest dość podobny do grypy sprawiło zwiększenie zainteresowania szczepieniami w obawie przed kumulacją obu wirusów. Jednak teraz szczepionek brakuje – apteki dostają zaledwie po kilka sztuk, które rozchodzą się w okamgnieniu.

Tymczasem szczepionkę powinniśmy przyjąć właśnie teraz. Bariera, jaką wytwarza najsilniej działa przez trzy miesiące od jej podania. 

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/