Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Lody pod kontrolą. Sanepid sprawdza miejsca sprzedaży zimnych smakołyków

Lato w pełni, więc zapraszamy na lody - chyba najpopularniejszy smakołyk w upalne dni. Mogą być z automatu lub coraz popularniejsze smakowe. W Kaliszu jest sporo punktów sprzedaży lodów i te w sezonie są pod bacznym okiem Sanepidu. Jak wypadają? Postanowiliśmy sprawdzić, tak by wszyscy smakosze lodów mogli zajadać się nimi bez obaw.

Miejsc, gdzie można kupić lody jest sporo. Niektóre działają cały rok. Inne otwierają się tylko w sezonie. Amatorów zimnego przysmaku też nietrudno znaleźć. - Lubię wszystkie, które są zimne. Uwielbiam śmietankowo-cytrynowe, uwielbiam bakaliowe. Dla mnie wszystkie lody są dobre. Dzień bez loda, dzień stracony - przyznaje kaliszanka, którą spotkaliśmy na Głównym Rynku, bo tam znajduje się jej ulubiona lodziarnia, którą stara się odwiedzać prawie codziennie. 

Każdy znajdzie coś dla siebie. Mogą być z automatu: świderki, które pojawiły się kilka lat temu i na dobre zagościły w ofercie lodziarni lub królujące od lat włoskie. - Bywają dni, że są długie kolejki. Dzieci dużo przychodzi - zdradza sprzedawczyni lodów z cukiernii przy ul. Kanonickiej. - Najbardziej popularne są lody włoskie. Teraz są tylko śmietankowe, ale były też owocowe. 

Typowa klasyka, która w przypadku automatów wygrywa. Inaczej jest z lodami kulkowymi. Te powracają i najczęściej mają dopisek "rzemieślnicze", co ma świadczyć o ich tradycyjnej recepturze i naturalnych składnikach. Tutaj producenci ze smakami mają szersze pole do popisu. I ta oferta także znajduje smakoszy. - Ja uwielbiam czekoladę, ale dziś jest tak gorąco, że wybrałam cytrynkę - mówi mieszkanka Kalisza, która wybrała nową lodziarnię na ul. Złotej, a towarzysząca jej koleżanka zdradza, że za każdym razem wybiera inny smak. - Dziś wybrałam krówkę, ale z ulubionych smaków to raczej tradycyjne: śmietanka czy czekolada.

Obie zgodnie mówią, że zdecydowanie preferują lody kulkowe i w sezonie letnim zupełnie nie liczą kalorii. 

Kiedy jedni rozkoszują się smakami lodów inni mają je na oku. A raczej czystość miejsc, gdzie są sprzedawane. W Kaliszu jest 13 automatów do lodów i od początku sezonu Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna skontrolowała wszystkie. W jednym przypadku miała zastrzeżenia. - I dlatego została wydana decyzja w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu tych lodów - mówi Anna Napierała z kaliskiego Sanepidu. - Właściciel został zobowiązany do zwiększenia higieny i przeprowadziliśmy kolejną kontrolę. Powtórzone wyniki badań tych lodów wykazały, że są one czyste, bez żadnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych i mogą być sprzedawane.

W Kaliszu jest także 5 wytwórców lodów, ale oni są pod kontrolą całoroczną.

AW, zdjęcia autor 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/