Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Jest szczepionka na koronawirusa! Kiedy będzie dostępna w Polsce i kto otrzyma ją pierwszy?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że Komisja Europejska ma podpisać umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. skuteczność. - Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek. Dzięki zawartym umowom, nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne - zapowiedział premier.

To informacja, na którą czekał cały świat - amerykański koncern Pfizer poinformował, że ma szczepionkę na koronawirusa.  Firma zapewnia, że szczepionka ma 90% skuteczności i nie powoduje ona skutków ubocznych. Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny koncernu uznał wyniki badań za "wielki dzień dla nauki i ludzkości". Do końca 2021 r. Pfizer chce wyprodukować 1,3 mld dawek.

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego szczepionka może trafić do Polski za 3-4 miesiące, a więc na wiosnę w 2021 roku. Nasz kraj miałby otrzymać około 20 milionów szczepionek. - W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół, który decyduje o kwestiach zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla Polski. Dzięki umowom, nasz kraj zapewnił sobie prawo do korzystania z szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji - mówił na konferencji Mateusz Morawiecki. Do tego czasu Polska ma przygotowywać się do tego przedsięwzięcia, bo wyzwaniem jest chociażby przechowywanie szczepionki w temperaturze poniżej - 80°C.

Premier dodał, że szczepionka nie będzie obowiązkowa. W pierwszej kolejności otrzymają ją seniorzy oraz pracownicy służby zdrowia i służb mundurowych.

Morawiecki podkreślił jednak, że najważniejsza jest samodyscyplina i przestrzeganie przez społeczeństwo reżimu sanitarnego.  - Choć prace nad szczepionką przeciw COVID-19 niosą nadzieję na szybsze pokonanie koronawirusa, to nadal konieczne jest przestrzeganie obostrzeń – podkreślił.

Emocje studzą naukowcy, zdaniem których dopuszczenie szczepionki do obrotu może potrwać kilka-kilkanaście miesięcy. Badania kliniczne nie są jeszcze zakończone. Mimo to koncern Pfizer już rozpoczął produkcję szczepionki. Firma ogłosiła, że do końca 2020 roku jest w stanie wyprodukować 50 milionów dawek szczepionki, a w 2021 roku liczba ta może wzrosnąć do 1,3 miliarda dawek. 

JF, MIK, źródło gov.pl, fot. pixabay
 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/