Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Inspektorzy sanepidu kontrolują lodziarnie. Jakie wnioski?

Polacy zjadają ponad 4 litry lodów rocznie, większość w sezonie letnim. Coraz popularniejsze są też lody wytwarzane w sposób tradycyjny. Czy są bezpieczne? Sprawdza Państwowa Inspekcja Sanitarna, pobierając próbki lodów z różnych lokalizacji. W samej Wielkopolsce wykonanych zostanie ponad 300 takich badań. A jak wypadają kontrole lodziarni w Kaliszu?

W tym sezonie wielkopolscy inspektorzy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zaplanowali w województwie pobór próbek w następującym asortymencie:

- lody z automatu na bazie mleka (30 próbek);

- lody bez składników mlecznych (w tym z automatów) - 30 próbek;

- lody na bazie wody bez udziału mleka - 45 próbek;

- lody - wyrób tradycyjny/rzemieślniczy - 180 próbek

Wszystkie pobrane próbki lodów kierowane są do badań mikrobiologicznych w Laboratorium Badania Żywności WSSE w Poznaniu oraz Laboratoriów Mikrobiologii PSSE w Koninie, Kaliszu i Lesznie.

Poza wskazaną w planie liczbą próbek - PSSE mają możliwość pobrania 20-30% ponadplanowych próbek – mówi Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dr Jadwiga Kuczma-Napierała – Są to między innymi interwencje związane ze zgłoszonymi zatruciami pokarmowymi.

W przypadku jakiegokolwiek przekroczenia norm mikrobiologicznych bądź obecność niepożądanych bakterii w produkcie gotowym działalność zostaje wstrzymana do czasu usunięcia źródła zakażenia produktu (np. niewłaściwe procesy czyszczenia i dezynfekcji urządzeń do produkcji lodów). Przedsiębiorca dokonuje ponownej analizy produktu, aż do momentu, w którym środek spożywczy  jest wolny od niepożądanej mikroflory bakteryjnej.

A jak jest w Kaliszu?

Do chwili obecnej skontrolowano 3 obiekty i pobrano 25 próbek lodów. Zarówno obiekty jak i próby uzyskały status – niekwestionowane – informuje Agnieszka Śniecińska z Sekcji Higieny Żywności i Żywienia w kaliskim sanepidzie. - Nie zgłaszano również żadnej interwencji (pisemnej lub telefonicznej) dotyczącej złej jakości lodów czy obiektu wprowadzającego do obrotu lody.

Kontrole lodów z automatu i tradycyjnych nadal trwają i będą prowadzone do końca sezonu letniego.

MIK, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/