Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Grypa dziesiątkuje kaliszan. Szpital wprowadził ograniczenie odwiedzin

Prawie 440 przypadków grypy odnotowano w Kaliszu tylko w minionym tygodniu. U 6 chorych doszło do powikłań, które wymagały hospitalizacji. W związku ze wzrostem zachorowań w „okrąglaku”, od 24 stycznia do odwołania, wprowadzono ograniczenia w odwiedzinach pacjentów.

Liczba zachorowań lawino rośnie. Według danych kaliskiego sanepidu, w pierwszym tygodniu stycznia było ich 98, w drugim już 205, a w trzecim (od 16 do 22 stycznia) aż 438. – W ostatnim tygodniu 6 chorych zostało hospitalizowanych. W trzech przypadkach to dzieci w wieku 0-4 lata, jedna osoba w przedziale wiekowym 5-14 lat i dwie między 15. a 64. rokiem życia – mówi Aldona Radlicka, starszy asystent epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. – Wyraźnie wzrosła też liczba placówek, które zgłaszają nam przypadki grypy. W ostatnim czasie było ich kilka tygodniowo, teraz już mamy 14.

Dla porównania – w roku ubiegłym takiego problemu nie było. W analogicznym okresie odnotowano 245 zachorowań, w tym – 741. Jeszcze większy powód do zmartwień ma Ostrów Wielkopolski. Tam od początku roku odnotowano aż 8 tysięcy zachorowań na grypę; to dwa razy tyle, co w analogicznym okresie 2016 roku.

Jak uniknąć grypy?

Dbać o higienę (częste mycie rąk) i ograniczyć przebywanie w zatłoczonych miejscach, chociaż przy normalnym funkcjonowaniu – chodzeniu do pracy czy szkoły – chorobie nie da się zapobiec. – W ostatnim czasie mam wielu pacjentów, może nie z grypą, ale są to kataralne sprawy, zapalenie gardła, oskrzeli i dużo w tej chwili wirusowych spraw jelitowych: wymioty, biegunka. Zarażamy jeden drugiego – mówi lekarz Anna Zięba. W przypadku grypy czy przeziębienia radzi, aby po prostu pozostać w domu i „wyleżeć” chorobę. – Na grypę nie stosuje się antybiotyku, bo to wirus. Można leczyć się w domu we własnym zakresie, wyleżeć, przyjmować leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, dużo pić, cytryna, miód. Jeżeli gorączka nie ustąpi po 3 dniach, należy zgłosić się do lekarza – dodaje Anna Zięba.

W szpitalu zakaz odwiedzin

Rosnąca liczba zachorowań spowodowała, że szpital wprowadził ograniczenia w odwiedzinach pacjentów polegające na:

- bezwzględnym zakazie odwiedzin przez osoby z objawami choroby infekcyjnej (katar, kaszel)

- ograniczeniu liczby osób odwiedzających do maksymalnie 2 jednoczasowo u 1 pacjenta

- respektowaniu odwiedzin w godzinach wcześniej ustalonych tzn. przez cały tydzień (włącznie z sobotą i niedzielą) odwiedziny pacjentów odbywają się od godz. 14.00 do 17.00

- przypomnieniu o obowiązku korzystania z szatni szpitalnej przez osoby odwiedzające.

- Odwiedziny pacjentów w pozostałych godzinach są możliwe jedynie w przypadku pacjentów w stanie ogólnym ciężkim oraz w przypadku pacjentów, u których wystąpiło pogorszenie stanu zdrowia. W takich przypadkach indywidualną zgodę wydaje kierownik oodziału lub lekarz dyżurny , lub gdy ten jest na bloku operacyjnym – lekarz starszy dyżuru - informuje Paweł Gawroński, rzecznik prasowy kaliskiego szpitala.

W całej Wielkopolsce odnotowano w tym roku już 33 tysiące zachorowań na grypę.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/