Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 maj 2021 Godzina:
imieniny: Nadia, Cecyliusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Endokrynolog – czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić?

Endokrynologia zajmuje się funkcjonowaniem, fizjologią i zaburzeniami działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Endokrynolog jest ekspertem w leczeniu tarczycy, przytarczycy, nadnercza, szyszynki, podwzgórza, grasicy, przysadki mózgowej, jajników czy jąder, a więc gruczołów, które uwalniają hormony do naszego krwiobiegu. Istnieje szereg objawów, które powinny nas zaalarmować, ponieważ niejednokrotnie mogą one świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu któregoś z gruczołów.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Mimo, iż do endokrynologa (zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/endokrynologia) najczęściej udajemy się w przypadku chorób związanych z funkcjonowaniem tarczycy, endokrynolog zajmuje się również schorzeniami innych gruczołów. Specjalista z dziedziny endokrynologii leczy również na przykład nadczynność i niedoczynność przysadki mózgowej, nadczynność i niedoczynność nadnerczy, chorobę Addisona, cukrzycę, nadciśnienie hormonalne czy choroby związane z zespołami androgennymi – trądzik i nadmierne owłosienie lub łysienie.

Kiedy należy zgłosić się do endokrynologa?

Wiele z objawów, które mogą wskazywać na nieprawidłowości w układzie endokrynnym, możemy bagatelizować i traktować jako oznaki przemęczenia czy stresu. To dlatego, że zazwyczaj są związane z naszym nastrojem, wagą ciała, zmianami skórnymi. Dopiero, gdy zaczynają się namnażać wiele z nas podejmuje działania, jednak im szybciej zareagujemy i zaczniemy się leczyć, tym lepiej dla naszego organizmu. Objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

- Przewlekłe zmęczenie, osłabienie – to jeden z objawów, który jest obecny w przypadku większości chorób gruczołów w układzie endokrynny

- Huśtawki nastrojów – wahania nastroju to częsty objaw u osób, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Jeżeli w jednym momencie jesteśmy zmęczeni i senni, a w kolejnym, rozdrażnieni i pobudzeni, powinniśmy zastanowić się nad odwiedzeniem specjalisty z zakresu endokrynologii.

- Zmiany skórne – zainteresować nas powinien mocny trądzik, szczególnie w okolicach brody, przesuszenie skóry, zła kondycja włosów i paznokci. Te objawy mogą wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie nadnerczy czy tarczycy.

- Gwałtowny spadek lub wzrost masy ciała często jest objawem, który wskazywać może na niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

- Problemy z regularnością cyklu menstruacyjnego u kobiet – kobiety, które mają problemy z regularnym miesiączkowaniem lub te u których miesiączka całkowicie zanikła, koniecznie powinny zgłosić się do endokrynologa.

- Inne objawy, które mogą mieć związek z chorobami układu endokrynnego to np. nadmiar owłosienia, zbyt wysokie lub zbyt niskie libido, zwiększona lub zmniejszona tolerancja na ciepło.

Jeżeli powyższe objawy uprzykrzają nasze życie, to najlepszy moment, aby odwiedzić endokrynologa. Szybkie rozpoczęcie leczenia pozwoli nam zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/