Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

EBUS – nowy sprzęt do diagnostyki nowotworowej w Wolicy. Urządzenie kupi Urząd Marszałkowski

Zamiast do Poznania na miejscu w Wolicy. Szpital otrzyma urządzenie umożliwiające wykonywanie biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG. Rocznie kilkuset pacjentów placówki potrzebowało takiego badania, na które musieli jechać do stolicy województwa. Sprzęt kupił Zarząd Województwa Wielkopolskiemu, któremu szpital podlega.

Możliwość wykonywania badania na miejscu to przede wszystkim komfort dla pacjentów. Przewiezienie chorego ponad 140 kilometrów w jedną stronę w ramach diagnostyki to często poważne obciążenie dla osoby z nowotworem. Rocznie to ponad 200 osób.

Badanie EBUS pozwoli rozszerzyć diagnostykę chorych z nowotworami układu oddechowego. Jest to biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG – wyjaśnia Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy. – Badanie zostało wdrożone kilka lat temu, a pozwala na zdiagnozowanie nowotworów położonych w takim miejscu, gdzie nie można pobrać materiałów za pomocą bronchoskopu. Tym samym pacjent nie musi być poddany zabiegowi operacyjnemu by pobrać materiał i zdiagnozować zmianę. Jest to badanie mniej inwazyjne 

Urządzenie kosztuje 750 tysięcy złotych. Pieniądze na zakup sprzętu pochodzą z budżetu województwa i zostały przekazane przez Urząd Marszałkowski. Szpital rozpoczął procedurę przetargowa na zakup maszyny, która powinna pojawić się w placówce jesienią. Przygotowywane jest też pomieszczenie, gdzie zostanie umieszczone.

AW, zdjęcie archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/