Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Dzień Dawcy Szpiku w Szczytnikach

Rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku odbędzie się 26 czerwca na placu OSP w Szczytnikach. W polskim banku zarejestrowanych jest obecnie ponad milion osób, które gotowe są ruszyć z pomocą, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Mimo to co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego.

Statystyki Światowej Organizacji Dawców Szpiku (WMDA) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku.

Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki osobom  niespokrewnionym, które zarejestrowały się w banku dawców. Na świecie zarejestrowanych jest aktualnie ponad 25 milionów potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1 010 000 to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 899.000 to dawcy z bazy fundacji DKMS. Mimo to co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego.

Od 7 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Tym razem rejestracja przeprowadzona zostanie w Szczytnikach. Inicjatorami są lokalni wolontariusze. – Zdecydowałem się na zorganizowanie akcji, ponieważ jest to bardzo słuszna sprawa i w naszym mieście jest wiele osób, które chciałyby dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku i poprzez rejestrację przyczynić się do popularyzacji idei dawstwa –mówi jeden z wolontariuszy, Marcin Raczyk.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 26 czerwca br. w godzinach 14:00 – 20:00 na placu OSP w Szczytnikach.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).  Proces polega na przeprowadzeniu

wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Każdy może dołożyć do tego przysłowiową cegiełkę, przekazując 1% swojego podatku na działalność Fundacji. Wystarczy wpisać w swój formularz PIT numer KRS: 0000318602 lub wypełnić go za pomocą programu dostępnego na stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Można także przekazać darowiznę na konto o numerze: 62 1240 6292 1111 0010 61977890.

Opr. MIK, fot. DKMS

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/