Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Dla zdrowia przyszli na Główny Rynek ZDJĘCIA

Badanie poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia krwi, płuc, nauka nordic walking czy konsultacje logopedy. Na Głównym Rynku odbyła się pierwsza  organizowana przez nowy samorząd otwarta akcja prozdrowotna: „Zdrowy Kalisz od juniora do seniora”.  

Największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko podstawowych badań, czyli poziomu cukru, cholesterolu czy ciśnienia krwi. Początkowo nowo powstały działający przy prezydencie miasta Zespół Konsultacyjny ds. ochrony zdrowia nie zamierzał przeprowadzać tych badań podczas otwartych akcji, ale zdecydowana większość kaliszan opowiedziała się za nimi w anonimowych ankietach. - Takie akcje są bardzo pomocne, bo jak się idzie do lekarza rodzinnego, to nie można skierowania dostać. Ja prawie wszędzie chodzę prywatnie, niestety. Ale ile z jednej emerytury 1300 złotych można robić tych badań. Białe soboty były bardzo popularne, ja chodziłam na nie bardzo często. Takie akcje powinny być częściej organizowane – uważa Janina.  - Jak widać kaliszanie dbają o siebie, bo mamy kolejkę.  A z wynikami jest różnie, są i dobre i trochę podwyższone i te, które świadczą o chorobie – mówi Edyta Haranicz, pielęgniarka.

Na Głównym Rynku można było  wykonać  także RTG płuc. Badanie to wykonywano w specjalnym ambulansie Szpitala w Wolicy. Podobny ambulans, jednak z mniej dokładną aparaturą, jest jeszcze jedynie w Białymstoku.  - Płuc nie badałem już ponad 25 lat. Choć nie palę i dbam o siebie, to wolę sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Zapaliłem jak miałem 12 lat i od tego czasu po papierosa nigdy nie sięgnąłem – mówi  Edward.  - Wykonywane są tu zdjęcia o dużej rozdzielczości płuc aparatem cyfrowym najnowszej generacji. Sprzęt, którym dysponujemy pozwala na dużą wykrywalność ewentualnych schorzeń u pacjentów. W tym ambulansie badamy około 10 tysięcy mieszkańców Wielkopolski rocznie, z czego 13% to świeżo wykrywane zmiany chorobowe, przy czym przeważa rak płuc – wyjaśnia Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala w Wolicy.  

Akcja  to nie tylko badania, ale też edukacja. U strażaków można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, a przy stoisku rehabilitantów – zasad nordic walking, czyli popularnego chodzenia z kijkami.  - Jest to sport dla wszystkich, nie tylko dla starszych osób. Wszyscy powinni chodzić z kijami. Nasz tryb życia powoduje to, że siedzimy w samochodzie, siedzimy przy biurku. Cały czas mamy plecy zaokrąglone. Prawidłowe chodzenie z kijami powoduje to, że staw barkowy nagle jest uruchamiany. Okrągłe plecy zostają zniwelowane – mówi  Dominik Rogowski, rehabilitant.

Impreza potrwa do 16:00. Kiedy następna okazja do darmowych i łatwo dostępnych badań? Być może taka akcja przed okresem zimowym odbędzie się jeszcze raz lub dwa.

AG, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/