Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Badają zamkniętych w kaliskim DPS-ie. Pobrano pierwsze wymazy

- Nikt nie szczędzi na testach, ale trzeba je wykonywać w odpowiednim czasie tak, by wynik był wiarygodny. Pierwsze wymazy zostały dziś pobrane – zapewnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego pytany o sytuację w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Wykrycie koronawirusa u dwóch pracownic oraz podopiecznej placówki sprawiło, że ośrodek został objęty kwarantanną. I od tego czasu w internecie pojawiają się dramatyczne apele o interwencję, przyspieszenie badań pozostałych osób oraz dostarczenie sprzętu ochronnego.

Najbardziej dramatyczne doniesienia dotyczą pogarszającego się stanu zdrowia tak podopiecznych – najczęściej starszych i przewlekle chorych oraz samego personelu DPS- u. Równie niepokojące są maile o braku testów dla osób, które zostały zamknięte na Winiarskiej. – Mamy zapewnienie, że sytuacja w DPS- ie jest monitorowana przez samych pracowników oraz lekarza zakaźnika i jeśli będzie potrzeba to każda chora osoba będzie hospitalizowana. W szpitalu są już ci pracownicy oraz podopieczni, u których wcześniej testy wyszły dodatnie – zapewnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego i dodaje, że testy będą robione, a w poniedziałek pobrano 25 pierwszych wymazów. – Żeby test dał wiarygodny wynik musi minąć siedem dni od momentu styczności z osobą zakażoną dlatego musieliśmy poczekać. Nikt nie szczędzi na testach, tylko chcemy by określając wyniki były on wiarygodny i stąd decyzja o oczekiwaniu i następne wymazy będą robione w kolejnych dniach.

Żeby uspokoić, że testy są robione rzecznik wojewody zdradza, że w piątek takich wykonano 1800 dla całej Wielkopolski. – Jeśli chodzi o DPS w Kaliszu to sytuacja może nie jest bardzo dobra, ale jest opanowana – mówi Tomasz Stube. – Teraz zaczynamy testowanie, a w piątek przekazaliśmy, jako Urząd Wojewódzki prawie 1300 masek, rękawic i odzieży ochronnej. Jeszcze, jak tylko otrzymamy, będziemy dosyłali fartuchy. I chciałbym podziękować za to, że możemy w ten sposób zabezpieczyć byt tych podopiecznych, które cały czas mają opiekę bo przecież są podobne placówki w Polsce, gdzie nie ma personelu – kończy.

W DPS-ie zamkniętych jest 177 pensjonariuszy, 37 pracowników pracowników zespołu pielęgnacyjno - opiekuńczego, 2 pracowników pralni oraz 3 pracowników administracji w dobrym stanie zdrowia.

AW, fot. DPS Kalisz

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/