Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Zniszczona tablica upamiętniająca Pawła Adamowicza i groźby pod adresem prezydent Ostrowa

Tablica na budynku Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wielkopolskim, upamiętniająca zamordowanego prezydenta Gdańska, została rozbita. Sprawcy zostawili też wulgarny list adresowany do prezydent Beaty Klimek. Wandali poszukuje policja.

Sprawcy tablicę rozbili w nocy z 3 na 4 marca. Obok niej namalowali krzyż celtycki i zostawili list z groźbami do prezydent Beaty Klimek. Policja zabezpieczyła ślady z miejsca zdarzenia i zabezpieczyła miejski monitoring. – W tej sprawie zostanie wszczęte postępowanie dotyczące nawoływania do nienawiści i propagowania faszyzmu – mówi Małgorzata Michaś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. 

W liście adresowanym do Beaty Klimek sprawcy zniszczenia tablicy pytają prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie jest pomnik Żołnierzy Wyklętych. I robią to w sposób wulgarny oraz grożąc prezydent. Adresatka podkreśla, że nie boi się gróźb i mówi stanowcze „nie” mowie nienawiści, a przy okazji prosi wszystkich, którzy taką retorykę wprowadzili do przestrzeni publicznej, by znaleźli miejsce na refleksję zanim będzie za późno. - Takiej historii w naszym mieście jeszcze nie było, chociaż od wielu miesięcy, co trzeba powiedzieć, zmagamy się z nasileniem obecności w przestrzeni miejskiej słów i symboli kojarzonych z faszystowską ideologią, faszyzmem, rasizmem. Teraz doszło do takich incydentów. Pytanie, co będzie dalej. Przypomnę, że prezydent Adamowicz zamordowany na oczach milionów osób padł ofiarą mowy nienawiści. W Ostrowie mówimy stop takim słowom, stop takim zachowaniom i stop dla obecności faszyzujących haseł w życiu publicznym – komentuje Beata Klimek. - Mamy prawo mieć różne opinie, różne zdania i światopogląd i w Ostrowie staramy się prowadzić dialog z różnorodnością. Natomiast mówimy zero tolerancji dla takich zachowań, bo jeśli dziś mamy atak personalny na prezydenta Gdańska i Ostrowa Wielkopolskiego, to co będzie dalej? Dokąd nas to doprowadzi? Kto będzie następny? – pyta.

Tablicę upamiętniającą zamordowanego w 2019 roku w czasie finału WOŚP Pawła Adamowicza, odsłonięto w Ostrowie Wielkopolskim w  maju ubiegłego roku.

AW, zdjęcie UM w Ostrowie Wielkopolskim

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/