Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 01 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Orchidea, Brodzisław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

W Sieradzu gnojowica na drogach, u nas kolumna traktorów. Rolnicy protestowali ZDJĘCIA

Wielka mobilizacja rolników w całej Polsce. Dziś ostro protestują przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. Wiele dróg krajowych zostało zablokowanych, a na niektórych została wylana gnojowica. Zobaczcie, jak strajk gospodarzy wyglądał u nas.

„Cała Polska stanie. Dzisiaj my, jutro WY” – to hasło ogólnopolskiego protestu, który organizuje Agrounia.

Rolnicy z naszego regionu spotkali się dziś przy DK 25 w Ociążu. Chwilę po 10:00 ruszyli kolumną traktorów w stronę Galerii Ostrovia i z powrotem. – Będziemy poruszać się z prędkością około 15 km/h – mówił do zgromadzonych Mateusz Kacperkiewicz, działacz Agrounii.

 

- Za co my mamy żyć?! Mamy iść do banku wziąć kredyt? A później z czego będziemy oddawać? Postawiłem nową oborę na bydło. Z czego mam spłacać? Rząd się tym przejmuje?! Tylko ustawy wymyśla! Niech się pukną w głowę! – mówił jeden z protestujących.

Gospodarze domagają się wycofania założeń ustawy – tzw. piątki dla zwierząt. Pomimo krytyki środowisk rolniczych i już wcześniejszych strajków branży w Warszawie – ustawa w trybie ekspresowym została przegłosowana w Sejmie i teraz trafiła do Senatu.

- W powiecie kaliskim jesteśmy potentatami wielkopolskiego rolnictwa, nie tylko w ogrodnictwie, sadownictwie  i warzywnictwie, ale i hodowli trzody chlewnej, bydła i drobiu. Ustawa będzie miała bardzo dużo negatywnych skutków. ,,Piątka dla zwierząt” przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego oraz zwiększenie uprawnień dla organizacji prozwierzęcych. Zapowiedziany przez partię rządzącą zakaz oznacza koniec dobrze prosperującej branży i likwidację wielu polskich hodowli oraz wzrost bezrobocia - przedstawia Mieczysław Łuczak przewodniczący Rady Powiatowej.

W powiecie  kaliskim jest najwięcej zarejestrowanych stad trzody chlewnej -  2035,  stad bydła mięsnego  - 2382, a mnożąc te stada razy sztuki bydła w stadzie, to daje pokaźne statystyki potwierdzające, że rolnicy z powiatu kaliskiego są w czołówce hodowców w kraju. Są również liderem produkcji drobiu m.in. 62 oficjalne stada gęsi, 159 stad kaczek.

AG, MS; fot. MS, zdjęcia z drona: ostrow24.tv

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads