Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

W mieście przodków. Przyjechali do Kalisza, by uczyć się historii swoich rodzin ZDJĘCIA

Najpierw na Rozmarku odmówili modlitwę za zmarłych, zobaczyli miejsca, gdzie kiedyś rytm wyznaczała wiara, którą sami wyznają, a później uporządkowali cmentarz żydowski. Wielu przyjeżdża do Kalisz, aby zobaczyć miasto dziadków. Część po to, by poznać kraj, w którym żyli ich przodkowie. Wszyscy, by uczyć się historii swojego narodu – Żydzi z całego świata zrzeszeni w Bnei Akivia odwiedzają Polskę w ramach specjalnego programu, w którym przez rok uczą się judaizmu od korzeni.

Trudno więc, by pominęli Polskę. Tym bardziej Kalisz, w którym przed drugą wojną światową wyznawcy Mojżesza stanowili liczną część mieszkańców. Przez wieki żyli ramię w ramię z chrześcijanami, ale i innymi mniejszościami religijnymi.

Poprzednia grupa była przed pandemią. Było w niej trzech chłopaków, których dziadkowie pochodzili z Kalisza i oni do tej wizyty bardzo się przygotowali. Opowiedzieli na Rozmarku o swoich rodzinach, pokazali zdjęcia – przypomina Hila Marcinkowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, która opiekuje się kaliskimi miejscami pamięci związanymi z tą społecznością.

Także wśród tegorocznej grupy pochodzącej z Australii, Nowej Zelandii i RPA, było kilka osób, które wiedziały, że ich pradziadkowie żyli w Kaliszu. Dlatego oprócz miejsc kultu jednym z elementów wizyty jest wycieczka po mieście.

Kalisz jest ważnym przystankiem dla naszych grup odwiedzających Polskę. Niektórzy z uczestników programu posiadają tutejsze korzenie. Tak jest też w tym roku, więc odwiedziliśmy ulice, gdzie mieszkali ich przodkowie. Było tu wiele bożnic, synagog, cała dzielnica. Wiadomo, że nic nie zostało z tych miejsc, więc jedynie mogliśmy wyobrazić sobie, że tam był dom ich dziadków, czy pradziadków – dodaje Karolina Jędrusiak, opiekun grupy. - Sprzątają też cmentarze, jeśli takie są w miastach, które są na mapie naszej wizyty.

Organizacja Bnei Akiva zrzesza Żydów z całego świata. W ramach realizowanego przez siebie programu młodzi ludzie na rok jadą do Izraela i uczą się judaizmu w miejscu, gdzie religia się narodziła. Jednak to nie tylko religia, ale też kultura i historia, dlatego na kila dni przyjeżdżają również do Polski. Zwiedzają Warszawę, obozy Auschwitz Birkenau oraz miasta, gdzie społeczność żydowska była liczna.

AW, zdjęcia DS

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/