Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

W Kaliszu powstała pierwsza plenerowa biblioteczka ZDJĘCIA

Otwarciem pierwszej w mieście biblioteczki pod chmurką uczczono w piątek, 11 maja Dzień Bibliotekarza w Kaliszu. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Adama Asnyka, patrona miejskiej książnicy oraz Pomnikiem Książki upamiętniającym zatopienie przez hitlerowców w Kanale Babinka tysięcy polskich książek.

Pierwszy w Kaliszu regał z książkami stanął na pl. Jana Pawła II. To jeden z elementów tzw. bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania książek innym osobom poprzez pozostawianie ich w wyznaczonych do tego miejscach publicznych. – To jest zwiastun. Jeżeli wśród naszych mieszkańców przyjmie się, to jest szansa na kolejne biblioteczki – powiedział Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Chcielibyśmy, żeby to było traktowane z szacunkiem, bo na to zasługuje. Myślimy także o kolejnej lokalizacji na Złotym Rogu, na skwerze.

Otwarcie biblioteczki pod chmurką było głównym elementem obchodów Dnia Bibliotekarza w Kaliszu. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Adama Asnyka, patrona miejskiej książnicy oraz Pomnikiem Książki na kaliskich Plantach. Monument powstał na pamiątkę zasypania w latach 40. XX wieku Kanału Babinka poprzez zatopienie w nim przez hitlerowców tysięcy książek z polskich i żydowskich bibliotek. Przypomina o tym napis na pomniku: „Tu, w zasypanym korycie rzeki Prosny hitlerowcy zniszczyli dziesiątki tysięcy książek ze zbiorów kaliskich bibliotek publicznych”. - Nikt nie jest w stanie ocenić, ile tysięcy książek trafiło do kanału. Wiemy, tylko, że w roku 1939 księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej liczył 25 tysięcy woluminów. I przestał istnieć - mówił Adam Borowiak, dyrektor biblioteki.

Pomnik Książki zaprojektował Władysław Kościelniak, a wykonał go w 1978 r. Jerzy Sobociński. Dokładnie 11 maja minęła 40. rocznica tego wydarzenia.

MIK, KB, fot. KB

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/