Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Turkusowe śniadanie, czyli rozmowy o elastycznym i nowoczesnym biznesie ZDJĘCIA

Liderzy zmian, praktycy biznesu, przedsiębiorcy i osoby zarządzające, a także pasjonatów organizacji turkusowych oraz ci, którzy poszukują swojej drogi zawodowej zjedli wspólne śniadanie. Jednak nie degustacja była tutaj ważna, a idea organizacji turkusowych, które podobne spotkania cyklicznie organizują w większości dużych miast w Polsce. Teraz kolej na Kalisz, w którym pierwsze turkusowe śniadanie przyciągnęło 50 osób.

Turkusowe śniadania to możliwość swobodnej wymiany myśli, wiedzy, umiejętności, dzielenia się swoimi doświadczeniami, pytań i szukania odpowiedzi na tematy związane z samozarządzaniem, samoorganizacją, czy elastycznością patrzenia na biznes i sposób jego prowadzenia.

Śniadania turkusowe mają w Polsce różne formy (śniadanie z praktykiem, śniadanie z dyskusją, śniadanie z warsztatem, śniadanie z wiedzą, śniadanie z panelem, itp.). Uczestnicy pierwszego kaliskiego mieli możliwość spotkania się z praktykiem. Prelegentem był Radosław Bartosik, właściciel frmy Mentax z Koszalina, który wyjaśniał, kim jest nowoczesny lider. – Przede wszystkim to osoba refleksyjna, świadoma siebie, swoich potrzeb, mocnych i słabych stron, empatyczny, pokorny, otwarty na zmiany i asertywny – usłyszały osoby, które są zainteresowane turkusowymi organizacjami.

Spotkanie poprowadził Maciej Borowiak z kaliskiej firmy Brewa, która realizuje ideę firmy turkusowej. Zgodnie z tą filozofią praca w organizacji tego typu opiera się na samozarządzających zespołach, a jednym z najważniejszych fundamentów firmy jest zaufanie. - Nie ma kart czy zeszytów rejestrujących czas pracy pracowników, pracownicy sami kontrolują swój czas pracy, mogą oni również zdecydować o godzinie rozpoczęcia pracy, tj. między 6.00 a 11.00. Ponadto wszyscy pracownicy firmy znają stan finansów, które są transparentne, pracują 7 godzin dziennie, a otrzymują wynagrodzenie za 8 godzin, często pracują zdalnie i sami o tym decydują – wyjaśnia Radosław Bartosik. - Rotacja w firmie jest bardzo niska. W firmie nie ma premii uznaniowych, oprócz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego, pracownicy otrzymują nagrodę roczną od przychodów, natomiast wysokość nagrody jest taka sama dla wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska, stażu pracy czy wynagrodzenia.

Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na po wakacjach, w miesiącu wrześniu, z innym gościem reprezentującym firmę turkusową.

Spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu czterech współorganizatorów: Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, firmy Brewa sc, Biznes Start Projekt Kalisz oraz Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSZ w  Kaliszu.

AW, PWSZ w Kaliszu

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/