Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 maj 2021 Godzina:
imieniny: Nadia, Cecyliusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Tradycja święcenia palm. Pochodzenie, zwyczaje i przesądy

Wypada zawsze na tydzień przed Wielkanocą. Tym samym rozpoczyna Wielki Tydzień, który ma dać każdemu z nas czas szczególnej refleksji, by duchowo przygotować się do Świąt. Dziś Niedziela Palmowa.

Niedziela Palmowa inaczej Niedziela Męki Pańskiej to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego. Przypomina triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa na osiołku do Jerozolimy na 5 dni przed ukrzyżowaniem. Ludzie uważali Go za Syna Dawidowego i rzucali mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Stąd, aby upamiętnić to wydarzenie tego dnia w kościołach urządzane są bardzo uroczyste msze święte i procesje, na których święci się palmy wielkanocne.

Skąd wzięła się tradycja palemek i procesji?

Tradycję święcenia palm wielkanocnych zapoczątkował kościół francuski w VII wieku. W Polsce początki tego święta pochodzą z XI wieku. Sama palemka jest symbolem odradzającego się życia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień i okres przygotowania do świąt.

Polskie palmy są zwykle smukłe, wysokie, powinny znaleźć się w nich gałązki wierzbowe, czyli nazywane pospolicie bazie czy też kotki. Palemki przyozdabia się innymi roślinami: świerkiem, bukszpanem czy cisem. Oprócz tego ważne są również elementy dekoracyjne, czyli bibuła, wstążki i suszone kwiaty.

 W Polsce w wielu miejscach wykonuje się samodzielnie palmy w rozbudowanej formie, a niektóre miejscowości organizują konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę.  Oprócz Polski, zwyczaj ten jest również kultywowany w Niemczech i Austrii. Natomiast tradycja samej procesji ma swoje początki już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, które pochodzą z Ziemi Świętej.

A dlaczego akurat bazie?

Wierzba jest uważana za roślinę miłującą życie, dlatego że potrafi rosnąć nawet w najgorszych warunkach. Drzewa te potrafią rosnąć i wzdłuż drogi, a nawet na terenach podmokłych. Ponadto, co z pewnością zauważyła niejedna osoba, ucięta gałązka po wstawieniu do wody wypuszcza nowe listki.

Zwyczaje i przesądy związane z palemkami

- połknięcie bazi z poświęconej palmy miało zagwarantować brak bólu głowy i chorób gardła. Do zjadania bazi zmuszano również zwierzęta.

- niegdyś na wsiach przyniesioną palmę z kościoła wkładano za święty obrazek. Zostawiano ją w taki sposób na cały rok. Miało to strzec przed pożarem i złymi mocami.

Niedziela Palmowa i Wielkanoc to święta ruchome. To kiedy wypadną, zależy od pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dzięki temu jej data może oscylować między 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku Dzień Wielkiej Nocy wypada 4 kwietnia. Niedziela Palmowa jest szóstą niedzielą Wielkiego Postu i ostatnią przed Wielkanocą.

JF, fot. pixabay

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/