Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

To nie miasto z widokówki, lecz "Kalisz od podwórka". Wystawa zdjęć w Filii nr 5 MBP

„Kalisz od podwórka” to tytuł wystawy, która prezentowana będzie w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Złotej 26-28. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 11.00 w poniedziałek, 14 czerwca. Wydarzenie wpisuje się w program obchodów Święta Miasta.

W swych gościnnych wnętrzach Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Złotej pokazuje fotograficzne prace uczniów Technikum im. św. Józefa. To owoc działań edukacyjnych, w efekcie których możemy poznać miejsca w Kaliszu dostępne oczom tylko mieszkańców poszczególnych posesji. To nie miasto z widokówek, ale równie urokliwe i niejednokrotnie tajemnicze. 

W naszej szkole uczymy nie tylko perfekcyjnej znajomości sprzętu fotograficznego, ale przede wszystkim wrażliwości fotograficznej, umiejętnego konstruowania kadru, aby każdy temat i nawet ten na pozór nieciekawy, pokazać w jak najlepszym świetle – mówi Piotr Jankowski, nauczyciel Technikum im. św. Józefa. - Dzięki świadomemu komponowaniu obrazu, uczniowie wykonują coraz lepsze zdjęcia. Odpowiednia gra głębią ostrości, światłem, cieniem, regułą trójpodziału pozwala dotrzeć do odbiorcy w sposób ułatwiający mu spostrzeganie piękna. Wykorzystanie w praktyce takich pojęć jak: statyka, dynamika, perspektywa, rytm w obrazie daje nieskończenie wiele możliwości uzyskania zaskakujących efektów artystycznych” – podkreśla Jankowski.

Jesteśmy przyzwyczajeni do pięknych ujęć Kalisza. Znamy dobrze fasady ratusza, teatru czy budowli sakralnych. Jednak dzięki spojrzeniu z innej strony możemy zobaczyć Kalisz, jakiego dotąd nie znaliśmy. Schowane podwórka, schody w kamienicach, bramy wjazdowe czy drzwi, gdyby tylko mogły, opowiedziałyby nam wzruszające historie Kalisza i jego mieszkańców.

W tym szkolnym zadaniu nie chodziło o pokazanie szarych przestrzeni, tylko o dostrzeżenie w nich artystycznych aspektów w fotografowanym kadrze z uwzględnieniem złotych proporcji oraz zasad kompozycji - dodaje nauczyciel.

Wystawa, którą stworzyli uczniowie Technikum, oferuje nam nieco mniej spopularyzowane spojrzenie na Kalisz. W wielu publikacjach, które ukazały się na przestrzeni dziesiątek lat, skupiano się na portretowaniu architektury oraz przyrody, z naciskiem na uwypuklenie piękna otaczającego nas świata.

Tradycję w uwiecznianiu, można by rzec, ikonicznych miejsc naszego grodu, mamy długą. Przed tym młodymi adeptami fotografii nasze miasto uwieczniało wielu znakomitych fotografów oraz zdolnych fotoamatorów. Zapewne każdy z nas posiada w swoich zbiorach fotografie z dawnych lat, wykonane przez członków rodziny – mówi Anna Katarzyna Raczko, kierownik Filii nr 5. - Oczywiście, na przestrzeni lat zmieniła się forma i sposób przedstawiania. Dodatkowo, każdy z fotografów ma inne oko. Dodaje to tylko atrakcyjności przedstawianego tematu – nawet jeśli dotyczy on tego samego kościoła czy rzeźby. Nie zmieniła się jednak myśl przewodnia: ocalić od zapomnienia, zachować dla potomnych – podkreśla Raczko. 

Współcześnie portretowaniem naszego miasta i okolic zajmuje się wielu fotografów. Albumy, które prezentowane są na wystawie, wypełniają zdjęcia: Marka Chwistka, Mariusza Hertmanna, Stanisława Kulawiaka, Daniela Dąbrowskiego, Grzegorza Kargóla, Krzysztofa Wydry czy Oskara Zaremby.

RED za: MBP, fot. org.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/