Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Teatralny spacerownik w Kaliszu

To ogólnopolska inicjatywa związana z 250-leciem teatru publicznego koordynowana od dwóch lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W najbliższą niedzielę od godziny 11.30 na spacer po „teatralnych miejscach” Kalisza zaprasza Hubert Michalak, pochodzący z Kalisza dramatolog i doktorant kulturoznawstwa.

„Spacerowniki Teatralne” zostały zainicjowane w 2015 roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Ich popularność skłoniła organizatorów do przygotowywania kolejnych tras oraz organizowania wiosennych i jesiennych edycji. W tym roku jesienne spacery odbędą się nie tylko w Kaliszu, ale także w Gdańsku i Wrocławiu. Prowadzą je wybitni znawcy teatru, dysponujący wiedzą, której próżno szukać w gazetach czy przewodnikach.

Uczestnicy spaceru „Nie tylko Bogusławski – kaliskie miejsca teatralne” wyruszą w najbliższą niedzielę, 22 października, o godzinie 11:30 spod pomnika Adama Asnyka na pl. Kilińskiego. Spacerowicze będą mieli okazję dowiedzieć się o istnieniu wielu miejsc i przestrzeni teatralnych, po których nie pozostał już żaden ślad, ale też usłyszeć historię  Domu Aktora,  Kolegium Jezuickiego czy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Orientacyjny czas spaceru to około 1,5 h.

Wszystkie trasy, proponowane w ramach „Spacerownika Teatralnego”, mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Scenariusze Spacerowników znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań. „Spacerownik teatralny” dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.

Przewodnikiem po „teatralnych miejscach” w naszym mieście będzie Hubert Michalak, 34-letni znawca teatru, który już jako uczeń II LO im. Tadeusza Kościuszki mocno zaznaczał swą obecność w kulturalnym życiu rodzinnego miasta, m. in. jako przewodniczący Jury Młodzieżowego podczas XLIV Kaliskich Spotkań Teatralnych. Absolwent wiedzy o Teatrze i Dramatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest w tej chwili doktorantem Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. O dziesięciu lat prowadzi warsztaty, współtworzy publikacje teatralne, koordynuje projekty i organizuje wydarzenia artystyczne, współpracując z teatrami i festiwalami w Krakowie, Warszawie, Bytomiu i Opolu. Po raz drugi otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt kaliskiego „Spacerownika Teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

oprac. RK, fot. org.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/