Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Świat francuskiego baroku w ratuszu

Na koncert kameralny „Świat francuskiego baroku” zaprasza 11 marca Filharmonia Kaliska. Wydarzenie odbędzie się wyjątkowo w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza.

W programie koncertu główną rolę odgrywa viola da gamba. Będziemy mieli okazję usłyszeć kompozycje francuskiego baroku, typowe dla tego okresu suity, czyli zbiór tańców i innych charakterystycznych części, ale także jedną współczesną kompozycję Paolo Pandolfo, zainspirowaną niezwykłym brzmieniem violi i jej możliwościami oddziaływania na publiczność.

W kompozycjach Marina Marais i Antoine'a Forqueray partia basso continuo (czyli harmonicznej podstawy utworu) realizowana będzie przez teorbę. Okazją do solowych popisów dla Antona Biruli stanie się prezentacja solowych kompozycji na teorbę autorstwa Roberta de Visee – francuskiego muzyka (kompozytora, lutnisty, gitarzysty i teorbisty w jednej osobie), który służył na dworze „Króla Słońce”. Usłyszymy również duet gambowy Jeana de Sainte-Colombe, słynnego francuskiego wirtuoza violi da gamba. Będzie to concert na dwa równoważne instrumenty, być może zapis doskonałej improwizacji lub przykład pedagogiczny idealnej współpracy między dwiema violami. Koncert zwieńczy cykl wariacji Folies d'Espagne, opartych na stałym ostinatowym basie, wykonany w pełnym składzie, który dzięki naszej wyobraźni przeniesie nas w czasy powstawania muzyki pełnej subtelności, kontrastów i wrażliwości na brzmienie. Dawne instrumenty strunowe, będące w powszechnym użyciu przed wieloma wiekami, dziś, pod palcami artystów, wracają do pełni życia, stając się źródłem łagodnej muzyki odległej wprawdzie od powodzi nachalnych dźwięków otaczających nas współcześnie, ale przez to właśnie wyjątkowo interesujących i wciąż niebywale przyjemnych dla słuchaczy.

 
Julia Karpeta – swój warsztat doskonaliła u Petra Wagnera, Brenta Wissicka, Rainera Zipperlinga oraz Marka Caudle’a, a także na kursach mistrzowskich. Jako solistka i kameralistka występuje w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Chorwacja, Litwa, Czechy, Hiszpania, Finlandia). Brała udział w licznych festiwalach muzyki dawnej m.in. Wratislavia Cantans, Settembre in Musica, Misteria Paschalia, BRQ Vantaa Festival, Pieśń Naszych Korzeni oraz Festiwal Bachowski w Świdnicy. Dokonała również sporo nagrań CD m.in. Musica Gratulatoria z zespołem Ars Cantus, Martino Mielczewski, Bartholomeus Pękiel z Wrocław Baroque Ensemble oraz dla telewizji Mezzo z Arte dei Suonatori i Le Poème Harmonique. W 2011 roku została laureatką programu MKiDN Młoda Polska. Współtworzy trio Overtone specjalizujące się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII w., ponadto wraz z mężem tworzy duet gambowy Fernabucco, który w 2012 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach. Artystka oprócz violi basowej gra również na jej sopranowej odmianie oraz na violone. 
 
Krzysztof Karpeta ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja. W latach 2009 - 2012 kształcił się również w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim pod okiem prof. Michaela Flaksmana oraz prof. Jeleny Očić.
Ogromną pasją Krzysztofa Karpety jest muzyka kameralna. Jest założycielem i członkiem zespołu Polish Cello Quartet - jedynego w Polsce kwartetu wiolonczelowego zajmującego się wykonywaniem utworów napisanych oryginalnie na ten skład. Zespół współpracuje z wybitnymi muzykami oraz kompozytorami z kraju i zagranicy. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki przyznawane przez Kapitułę Stypendium im. Jerzego Grotowskiego, działającą w ramach Wrocławskiego Programu Stypendialnego.

Koncert odbędzie się 11 marca w Sali Recepcyjnej ratusza, ul. Główny Rynek 20 o godz. 18:00. Bilety w cenie: 20 zł (N) i 10 zł (U).

MIK za: Filharmonia Kaliska

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/