Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 październik 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Spotkanie z pisarką Grażyną Jagielską w niedzielę w Kaliszu

Pisarka, dziennikarka, tłumaczka literatury angielskiej i podróżniczka Grażyna Jagielska już w niedzielę, 19 maja odwiedzi Kalisz. Opowie m.in. o swoich przeżyciach związanych z pracą na wojnie i konsekwencjach pobytu na froncie, zespole stresu bojowego i pobycie w szpitalu psychiatrycznym.

To żona jednego z najważniejszych polskich reporterów, pisarza, publicysty i byłego korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego, którego rozmowy z najważniejszymi przywódcami wojskowymi i z lokalnymi watażkami, z mordercami i z ofiarami, jego relacje z wojen w Czeczenii czy Afganistanie przez wiele lat stanowiły nie tylko źródło bieżącej wiedzy o najkrwawszych zdarzeniach, ale weszły do kanonu” książki Jagielskiego okazały się najwyższej próby literaturą. Tyle, że nadal w tle tej trudnej do przecenienia pracy korespondenta, dziennikarza i pisarza rozgrywała się jeszcze jedna cicha wojna. Sparaliżowana strachem o życie męża Grażyna Jagielska przejęła jego lęki, projektowała wyobrażenia o zagrożeniach, wyczekiwała w każdej chwili telefonu z informacją o śmierci Wojciecha.

- Trzy lata temu kiedy prowadziłam w kaliskim teatrze spotkanie autorskie Wojciecha Jagielskiego, zapytałam go o emocjonalną i psychiczną cenę, którą płaci za swoją pracę. Opowiedział wtedy o żonie, która niejako „w zastępstwie” zapadła na zespół stresu bojowego i spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym. Opowiedział, że przeszli razem przez dramat 53 wojen, ale to ta pięćdziesiąta czwarta była najtrudniejsza, wojna między nimi, ze sobą, o siebie. I właśnie relacja z tej wojny, spisana przez Grażynę Jagielską, jest jednym z najbardziej wstrząsających w polskiej literaturze i jednym z najbardziej poruszających opisów zapadania się w chorobę psychiczną i trudu wychodzenia z niej. O tym wszystkim będę rozmawiać z pisarką już w najbliższą niedzielę – mówi Izabela Fietkiewicz-Paszek ze Stowarzyszenia Promocji Sztuka „Łyżka Mleka”, będącego organizatorem wydarzenia.

Grażyna Jagielska to autorka autorka takich powieści jak: „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”, „Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku” czy „Korespondent”.

 „Spotkanie odbędzie się w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki w niedzielę o godzinie 17:00.

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka zostało powołane do życia 12 października 2010 roku. Skupia ludzi, którzy czują potrzebę tropienia, organizowania i zagospodarowywania literackiej, muzycznej, plastycznej i każdej innej artystycznej przestrzeni wokół siebie. Obecnie „Łyżka mleka” zrzesza 40 członków.

KB za: Łyżka Mleka, fot. org. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/