Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Ruszyły matury. Trzymamy kciuki za młodych kaliszan!

Dla 2094 uczniów kaliskich i powiatowych szkół to nie był beztroski majowy weekend. W czwartek rozpoczął się dla nich maturalny maraton. Absolwenci liceów i techników zmagają się dziś z obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego.

Obowiązkowy egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o 9:00 i trwa 170 minut.  Zdający zastanawiali się, czy praca jest dla człowieka obowiązkiem i koniecznością, a może pasją na podstawie fragmentu z Antoine de Sanint Exupery'ego "Ziemia, planeta ludzi". Mogli też interpretować XX-wieczny wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

Po południu, o 14:00  przeprowadzony będzie egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym. Część podstawowa składa się z testu i tekstu własnego – maturzyści mają wybór między napisaniem rozprawki, a analizą tekstu poetyckiego.

W Kaliszu i powiecie do tegorocznej matury przystąpiło 2094 uczniów: 1942 to zdający nową maturę, a 152 starą maturę.

Najpopularniejszy język angielski

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Maturzyści muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. W Kaliszu najwięcej maturzystów postawiło na język angielski. Egzamin rozszerzony z tego przedmiotu chce napisać 867 uczniów. Na drugim miejscu uplasowała się geografia (wybrało ją 601 kaliskich uczniów), a na trzecim biologia (478 zdających). Dalej kolejno są: chemia, fizyka i historia.

Kaliscy uczniowie wpisali się w wielkopolskie trendy. Dane z całego województwa podają, że najchętniej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest język angielski (postawiło na niego 40% zdających z Wielkopolski). 30% maturzystów wybrało geografię, 21% zgłosiło, że chce zdawać rozszerzoną biologię.

Minimum 30%

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru – na poziomie rozszerzonym nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, natomiast jest ważny przy rekrutacji na studia. Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca.

Osoba, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 26 maja.

AG, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/