Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Ruszyły matury. Co zdają w tym roku kaliscy abiturienci?

„Lalka”, „Dziady” i wiersz Herberta – z takimi tematami przyszło dziś zmierzyć się ponad 2000 uczniów kaliskich szkół ponadgimnazjalnych. Maturalny maraton tradycyjnie rozpoczął się od języka polskiego, obowiązkowe będą też matematyka i język obcy nowożytny. Spośród przedmiotów dodatkowych najwięcej młodych ludzi zdecydowało się na rozszerzony język angielski, geografię i matematykę na poziomie zaawansowanym.

Uczniowie „Kopernika” opuszczali dziś sale zadowoleni z siebie i dużo mniej spięci, niż rano. - Moim zdaniem egzamin był raczej prosty. „Dziadów” się akurat spodziewałam, myślę, że większość pytań była naprawdę znośna. Temat rozprawki również był przyjemny – przyznała jedna z absolwentek III LO. Jej zdanie podzielała większość abiturientów. - Był lekki stres przed, ale gdy zobaczyłem arkusz z pytaniami to minął – stwierdził inny maturzysta.

W „Koperniku” do matury przystąpili wszyscy absolwenci szkoły, czyli 248 uczniów. - U nas z racji takiego ukierunkowania uczniowie dodatkowo wybierają przedmioty ścisłe. One dominują, ale 74 osoby przystąpią do egzaminu rozszerzonego z języka polskiego – mówi Anna Narewska, dyrektor III LO. Nie wszędzie tendencja wygląda tak samo. Wybierając przedmioty dodatkowe, uczniowie postawili przede wszystkim na rozszerzony język angielski, geografię i matematyką – również na poziomie rozszerzonym. - Na czwartym miejscu znalazła się biologia, na kolejnych: język polski z rozszerzeniem, chemia, historia oraz Wiedza o społeczeństwa – mówi portalowi faktykaliskie.pl Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. Co ciekawe – bardzo popularna w ostatnich latach fizyka spadła dopiero na 9. pozycję. Pozostali uczniowie zdecydowali się zdawać kolejno: informatykę, historię sztuki, filozofię oraz historię muzyki. – Promil zdecydował się na łacinę i kulturę antyczną. To zaledwie 5 osób w całej Wielkopolsce – dodaje Zofia Hryhorowicz.

W Wielkopolsce wśród języków obcych dominuje oczywiście angielski - obowiązkowo zdaje go 88 proc. uczniów. Niespełna 1 proc. młodych ludzi wybrało rosyjski, francuski, hiszpański oraz włoski.  

W całym województwie do matury zgłoszonych zostało 34 035 uczniów, z czego 25 948 przystępuje do niej po raz pierwszy, a 8 087 po raz kolejny. – Są wśród nich osoby, które zdaja drugi, trzeci czy nawet czwarty raz – mówi Zofia Hryhorowicz. W samym Kaliszu egzamin dojrzałości zdaje niespełna 2 086 uczniów, w tym 1617 po raz pierwszy i 469 po raz kolejny.

Aby zdać maturę abiturient musi uzyskać zdobyć 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik z przedmiotu dodatkowego nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, ale będzie brany pod uwagę przy rekrutacji na studia. Tegoroczne matury potrwają do 27 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca.

MIK, MG, fot. autor, Witold Torbiarczyk

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/