Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Bratumiła, Krystian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

„Rota” na 1044 głosy. W Kaliszu pobito rekord Polski ZDJĘCIA

„Rota” wybrzmiała. I to na 1044 głosy. W ten sposób kaliszanie pobili rekord Polski. A wszystko to z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 110-lecia powstania słów pieśni. I jak powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, obecny na uroczystości prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego: My dziś tutaj, we wspólnocie, piszemy kolejny fragment historii Roty, która ma swój początek w 1908 roku, ale nie ma swego końca.

Kaliskie wykonanie „Roty” przypominało to z 1910 roku, kiedy to pieśń wykonano pierwszy raz publicznie. Było to w Krakowie z okazji 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem. Feliks Nowowiejski został poproszony o stworzenie oprawy muzycznej dla uroczystości. Napisał też muzykę do powstałych dwa lata wcześniej słów wiersza Marii Konopnickiej. Wykonało ją 600-muzyków i 100-tysięczny tłum zgromadzony na Placu Matejki. Teraz powtórzyli to kaliszanie. - W tych słowach zawiera się historia ludzkich serc, historia sumień, w tych słowach zawiera się historia całych społeczności. My dziś tu w Kaliszu, we wspólnocie, piszemy kolejny fragment historii „Roty”, która ma swój początek w 1908 roku, ale nie ma swego końca – mówił przed niezwykłym wykonaniem „Roty”, którą napisała związana przez 13 lat z Kaliszem Maria Konopnicka, Władysław Kosiniak-Kamysz.

 - „Rotę” wszyscy znają, aczkolwiek wyzwanie dyrygowania tyloma osobami zawsze stwarza niepewność. Tym bardziej, że każda z tych orkiestr ma swojego dyrygenta, każda ma swój niepowtarzalny styl, więc bez próby zrobić to ze wszystkimi osobami jest przeżyciem – zdradził Mariusz Trzciński, który dyrygował orkiestrami dętymi. – Zawsze kiedy byłem dzieckiem, marzyłem o pobijaniu rekordów, chociaż one są czasami bardzo szalone, a bicie rekordu w wykonaniu „Roty” przez jak największą liczbę osób jest na poziomie.

Sama muzyka do „Roty” jest prosta. Jak większość utworów pisanych dla „ludu”. Kaliskie wykonanie, które ustanowiło nowy rekord, zaczęło się o 19.30 w niedzielę. – Poprzedni rekord wynosił 100 osób, ale został pobity. Bardzo dużo osób się tutaj zgromadziło, ponieważ ten wynik jest 10-krotnie większy. Na dzisiejszym śpiewaniu zgromadziły się 1044 osoby. Możemy być dumni, że w takim roku, kiedy obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości, a także 110- lecia powstania „Roty”, kaliszanie się jednoczą w takiej chwili i spotykają – potwierdziła Wiktoria Witczak, przedstawicielka Biura Rekordów.

- Myślę, że każdy z nas miał dreszczyk emocji – powiedział kilka minut po nowym rekordzie Krzysztof Nosal, starosta kaliski, który był pomysłodawcą wydarzenia. - Maria Konopnicka jest związana z Kaliszem i myślę, że nie było nikogo, kto obojętnie przyjął to, co się wydarzyło. To też piękna lekcja historii dla tych młodych ludzi.

Bicie rekordu i koncert pieśni patriotycznych jest jednym z wielu, które powiat organizuje z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w każdej ze swoich gmin. Finał nastąpi 11 listopada w sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej.

AW, zdjęcia autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/