Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

„Romans”, czyli perypetie panny bez posagu ZDJĘCIA

O względy Larysy zabiegają zarówno największe znakomitości carskiego miasteczka, jak i pospolite cwaniaki. To piękna i romantyczna dziewczyna, ale bez posagu. A do tego ma chciwą matkę. Jeśli chcą Państwo poznać jej losy, powinni zajrzeć do kaliskiego Teatru, w którym na sobotę zaplanowano premierę „Romansu” Aleksandra Ostrowskiego w reżyserii Michała Kotańskiego.

Autorem  „Romansu” jest wybitny pisarz XIX wieku Aleksander Ostrowski, klasyk literatury rosyjskiej. W Polsce sztuka ta znana jest pod tytułem „Panna bez posagu” i doczekała się wielu realizacji. Co ciekawe, w polskiej prapremierze, która miała miejsce w Warszawie w roku 1951 roku jedną z głównych ról kreował legendarny dyrektor naszego teatru – Tadeusz Kubalski, pomysłodawca i twórca Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Sięgający po sztukę Ostrowskiego 67 lat później Michał Kotański zauważa po pierwsze, że coraz rzadziej w polskim teatrze pokazuje się spektakle o tradycyjnym rozwoju akcji, oparte na dialogu i zmuszające do analizy psychiki bohaterów, a po drugie, że „Romans” jest wciąż dotkliwie aktualny. „Naszym światem rządzi pieniądz, a ludzie traktują się nawzajem instrumentalnie” – mówi Michał Kotański. „Nawet jeżeli są jakieś momenty, w których pozwalamy sobie na emocje, na uczucia, to ostatecznie żyjemy w tak cynicznych czasach, że interesy zwyciężają”.

Kaliski „Romans” de facto nie rozgrywa się w XIX-wiecznej Rosji, ale korzysta z kulturowych wyobrażeń na temat naszego wschodniego sąsiada, a poprzez budowę scenicznej przestrzeni bierze całość w ironiczny nawias. „Realizm łączy się tu z absurdem” – zdradza autorka kostiumów i scenografii, Kornelia Dzikowska. „Część elementów jest współczesna, część epokowa. Taki przekrój w formie nagromadzenia, rodem może z sali muzealnej, może z prywatnego mieszkania”.

To melodramat, ale w założeniach reżyserskich trzymający nadmierny sentymentalizm na wodzach. „Sztuka stawia spore wyzwania zarówno aktorom, jak i reżyserowi” – dodaje Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor kaliskiego teatru. „Michał Kotański fajnie pracuje z aktorami i w tym typie teatru kilkakrotnie się poruszał, ale ten tekst jest również dla niego przestrzenią odkrywania”.

W „Romansie” Aleksandra Ostrowskiego występuje dwanaścioro aktorów wszystkich pokoleń. W rolę pięknej Larysy wciela się Aleksandra Pałka.

R. Kuciński, zdj. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/