Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 maj 2021 Godzina:
imieniny: Dezyderia, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Oddali hołd tragicznie zmarłej kaliszance Gabrieli Zych ZDJĘCIA

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczcili w sobotę pamięć Gabrieli Zych, wieloletniej prezes kaliskiego stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, która 11 lat temu, wraz 95 innymi osobami, zginęła w katastrofie smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się polski samolot prezydencki TU-154 M lecący z Warszawy do Katynia. Śmierć poniosła cała 96-osobowa delegacja, która leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, posłowie, senatorowie, przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, przedstawiciele polskich Sił Zbrojnych, osoby towarzyszące, załoga i funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Była to najtragiczniejsza katastrofa w dziejach polskiego lotnictwa.

Wśród ofiar katastrofy była kaliszanka Gabriela Zych - prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu, inicjatorka budowy Pomnika Ofiar Katyńskich. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniona tytułem Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza.

Gabriela Zych pielęgnowała w Kaliszu pamięć o zbrodni katyńskiej. Przewodniczyła stowarzyszeniu Rodzina Katyńska po śmierci swojego męża, Lecha, który w Katyniu stracił ojca. Do Katynia Gabriela Zych leciała po raz piąty.

W 11. rocznicę katastrofy na jej grobie złożono wiązanki kwiatów w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego, których reprezentowała Żaneta Lasiecka-Stodolna, szefowa kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W imieniu władz Kalisza wiązankę kwiatów złożyli prezydent Krystian Kinastowski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza Mirosław Gabrysiak.

W uroczystości wzięła też udział rodzina tragicznie zmarłej kaliszanki, w tym  córka Izabela Musielak.

RED, fot. fb/Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/