Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

PWSZ już Akademią Kaliską. Minister podpisał rozporządzenie

Akademia Kaliska stała się faktem - informuje minister szkolnictwa wyższego, który podjął decyzję o przekształceniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. W podpisaniu przez Wojciecha Murdzka stosownego rozporządzenia wzięły udział władze uczelni oraz miasta.

Kilka tygodni temu minister Wojciech Murdzek odwiedziła Kalisz. Przyjechał na zaproszenie władz PWSZ i w trakcie wizyty obiecał, że do końca wakacji powoła Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Słowo stało się faktem 6 sierpnia br.  Przed południem profesor Andrzej Wojtyła, rektor uczelni wraz z prezydentem Krystianem Kinastowskim, profesorem Witoldem Zatońskim i posłem Janem Dziedziczakiem odwiedzili ministerstwo, by wziąć udział w podpisaniu rozporządzenia, które przekształca PWSZ w Akademię Kaliską. 

Prace nad rozporządzeniem trwały kilka tygodni – jego tekst musiał zostać poddany konsultacjom międzyresortowym, a dodatkowo musiały się do niego odnieść m. in. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów, Rada Doskonałości Naukowej, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komitet Polityki Naukowej, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, czy Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Drobne wątpliwości pojawiły się na etapie uzgodnień. Zastrzeżenia wniósł Departament Oceny Skutków Regulacji, działający w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiceminister Anna Budzanowska szybko jednak wyjaśniła, że prawo o szkolnictwie wyższym stanowi, że wyraz „akademia” może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. – Należy wskazać, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu spełnia wyżej wymieniony warunek – napisała wiceminister Budzanowska. I powstanie Akademii Kaliskiej stało się faktem. – To zdecydowanie ważny moment dla historii uczelni, jak historii miasta – powiedział minister Wojciech Murdzek. – Obecność Akademii Kaliskiej to powód do dumy dla mieszkańców, perspektywa dobrej przyszłości dla wielu ludzi, którzy będą na Akademii Kaliskiej studiowali. To docenienie ciężkiej pracy uczelni o rozwój, o zachowanie odpowiedniego poziomu i jakości nauczania, ponieważ tytuł akademia, zawiera spełnienie pewnych wymogów, a one oznaczają, wykonaną ciężką pracę. Jest to moment, kiedy społeczności akademickiej i rektorowi, profesorowi Andrzejowi Wojtyle należy pogratulować. Myślę, że te gratulacje należą się również prezydentowi miasta, władzom samorządowym, bo bez szerokiego wsparcia i tak dobrego klimatu, trudno byłoby osiągać takie rezultaty. Ten milowy krok wyznacza także perspektywy dalszego rozwoju i myślę, że ambicji w Kaliszu nie zabraknie, a uczelnia będzie się rozwijała i pretendowała, do grona najlepszych uczelni w skali kraju.

– Powołanie Akademii Kaliskiej to dla mnie pewien etap. Nie mogę powiedzieć: zrealizowałem to, co zamierzałem, ponieważ będę dążył do powołania Uniwersytetu Kaliskiego i już dzisiaj proszę mieszkańców, by mnie w tym wspierali. To wsparcie odczuwam i za to dziękuję wszystkim, a w szczególności prezydentowi miasta Kalisza Krystianowi Kinastowskiemu. Bez jego wsparcia, bez współpracy nie byłoby Akademii Kaliskiej. Bardzo szanuję starania pana prezydenta i cenię jego starania o rozwój intelektualny mieszkańców i Kalisza, jako miasta akademickiego. To, co się robi w nauce na poziomie wyższym nie jest namacalne. Łatwo jest ocenić władze samorządowe po ilości wybudowanych dróg, a trudniej jest ocenić naukę i dydaktykę, ponieważ to przynosi efekty dopiero po latach. Takie szerokie podejście prezydenta świadczy o jego odpowiedzialności za miasto i rozwój miasta, na szereg długich lat – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, pierwszy rektor Akademii Kaliskiej.

– To ważny dzień w dziejach najstarszego miasta w Polsce, ponieważ mamy teraz najmłodszą w Polsce akademię – dodał prezydent Krystian Kinastowski. – Chciałem osobiście podziękować panu ministrowi i wesprzeć rektora, prof. Andrzeja Wojtyłę, bo ten sukces, jego determinacja i skuteczność dowodzi, że jest on najlepszą osobą która może kierować Akademią Kaliską, zarządzać nią i kierować. Skuteczność prof. Wojtyły, to nie tylko doprowadzenie do powołania Akademii, ale przede wszystkim skupienie wokół uczelni wyjątkowych pracowników. Jest dzisiaj z nami prof. Witold Zatoński, są w Kaliszu inni wybitni naukowcy. Mogę zapewnić, że jako miasto, władze samorządowe i mieszkańcy, będziemy wspierać środowisko naukowe i dydaktyczne, wspierając akademicki Kalisz.

AW, Jakub Banasiak, rzecznik prasowy PWSZ w Kaliszu 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/