Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

"Przedwiośnie" w Blizanowie. Narodowe Czytanie w powiecie kaliskim

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie można usłyszeć przed kościołem w Blizanowie. A wszystko w ramach akcji Narodowego Czytania, która już w najbliższą sobotę. Tego dnia w całej Polsce będzie można usłyszeć powieść wydaną w 1924 roku. W powiecie kaliskim odbędzie się druga edycja akcji, nad którą patronat objęła Para Prezydencka.

Narodowe Czytanie odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Symbolika jest zatem wyjątkowa. Wyjątkowa będzie także formuła tegorocznej odsłony. Tym razem będą czytane dwie lektury: powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie", a Para Prezydencka proponuje również 44 teksty Antologii Niepodległości. - W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie "Przedwiośnia". Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście zachęcającym do udziału w czytaniu Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowego Czytania w powiecie kaliskim odbędzie się na terenie przy Kościele pw. Narodzenia NMP w Blizanowie. Rozpocznie się w samo południe mszą św. odpustową. Wspólne odczytanie "Przedwiośnia" zacznie się o godzinie 15.00 na placu zlokalizowanym obok kościoła. W programie zaplanowano jednak więcej akcentów patriotycznych. W wydarzeniu będzie bowiem uczestniczyć Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Rychnowa pod batutą Lechosława Nowaka, która zadba o muzyczne brzmienia o wzniosłym, narodowym charakterze. Warto dodać, że każda osoba, która przybędzie na miejsce z własnym egzemplarzem powieści, będzie mogła przystawić na nim okazjonalną, pamiątkową pieczęć, przysłaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Na wspólne odczytanie "Przedwiośnia" w powiecie kaliskim zapraszają starosta kaliski Krzysztof Nosal, wójt gminy Blizanów Sławomir Musioł i proboszcz Parafii Narodzenia NMP ks. Tomasz Strzelecki.

AW, Info: Michał Marszałkowski/Oficjalna Strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/