Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Prosimir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Próbna matura w kaliskich szkołach ZDJĘCIA

Uczniowie ostatnich klas szkół średnich dzisiaj zaczęli egzaminacyjny maraton. Oczywiście to tylko matura próbna, ale zjawienie się w szkole po tak długiej przerwie spowodowanej nauką zdalną, to z jednej strony namiastka normalności, a z drugiej stres, który towarzyszy każdemu sprawdzaniu wiedzy. Dziś pisali egzamin z języka polskiego.

Ruszyły próbne egzaminy maturalne. Odbyły się one stacjonarnie, ale z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Szkoły musiały zrobić wszystko, aby egzaminy przebiegły bezpiecznie. Najważniejsze było stworzenie osobnych wejść dla poszczególnych klas i różne godziny przybycia do placówki, by ograniczyć kontakt między uczniami. Szkoła musiała zadbać także o dobre rozmieszczenie stanowisk do pisania egzaminu. W III LO, które odwiedziliśmy ławki rozstawione były w klasach, na korytarzach i w szatni. Na każdym kroku był także płyn do dezynfekcji rąk, a obowiązkiem uczniów i pracowników była maseczka. Można ją było ściągnąć podczas pisania egzaminu.

W środę, 3 marca uczniowie zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Arkusz zawierał 12 zadań, wśród nich były zadania zamknięte oraz otwarte, gdzie niezbędna była krótka wypowiedź pisemna. Oprócz tego uczniowie musieli napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów. Nie zabrakło klasyki, czyli „Pana Tadeusza” i „Lalki”. Test trwał 170 minut, a rozwiązane arkusze sprawdzane będą przez nauczycieli prowadzących dane klasy na podstawie zasad oceniania CKE.

Zdania na temat poziomu trudności są podzielone, a o opinię spytaliśmy przyszłych absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu.

- Według mnie egzamin był łatwy. Nawet się zdziwiłem, bo zwykle próbne arkusze są trudne. Tematy prac były banalne, jeden z nich brzmiał ,,Jak wybory człowieka wpływają na jego życie’’ na podstawie ,,Pana Tadeusza’’.

- Było kilka rzeczy, które mnie zaskoczyło, zwłaszcza tekst, który mówił o Mickiewiczu w ,,Lalce’’. Musiałam się dobrze zastanowić  – mówią nam uczniowie Kopernika.

Jutro uczniów czeka egzamin próbny z matematyki, zmora wszystkich uczniów. Ważną kwestią jest to, że każdy z nich musi korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla czy kalkulatora, tak by nie wymieniać się ze sobą nawzajem. - Ja na razie jeszcze się nie stresuję, ale czuję, że jutro rano nie będzie ciekawie. Bardzo boję się matury z matematyki, nawet tej próbnej – mówi nam uczeń z klasy humanistycznej w III LO.

- Tak, jutro jest matura z matematyki, ale nie martwię się. Jestem w klasie z rozszerzoną matematyką, nauczyciel nas przygotował, omówiliśmy dokładnie wszystkie działy, które są potrzebne do zdania podstawy – dodaje uczeń klasy o profilu matematyczno – fizycznym.

O tym, czy matura próbna odbywa się w stacjonarnym trybie decydowała szkoła, a wybór był dobrowolny. Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy cieszyli się jednak, że ich szkoła zdecydowała się zorganizować próbny test w placówce. Jako kluczowy argument podali fakt, że jest to jedyny sposób na faktyczne zweryfikowanie wiedzy i sprawdzenie się.

Matury próbne potrwają do 16 marca włącznie, a uczniowie będą mogli się sprawdzić z każdego przedmiotu. Prawdziwy egzamin dojrzałości już wkrótce, bo w maju. Maturzysta musi obligatoryjnie przystąpić do 3 egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W tym roku zniesiono obowiązek przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz do egzaminu ustnego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla osób, które potrzebują wyników na studia za granicą.

JF, fot. JF

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/