Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Premiera aplikacji internetowej „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920"

Cztery miesiące trwały prace nad ambitnym planem uczczenia Wielkopolan, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, poprzez budowę interaktywnej aplikacji edukacyjnej opartej na technologiach internetu. Publiczna premiera serwisu „Mapy Czasu" odbędzie się we wtorek, 26 stycznia o godz. 12:00, w 102. rocznicę zaprzysiężenia Wojsk Wielkopolskich przez generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Projekt „Interaktywna aplikacja edukacyjna - Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920” dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, miał na celu stworzenie aplikacji internetowej, opierającej się o multimedialną mapę lokalizacji wydarzeń, będących polem działań wojsk wielkopolskich w walkach polsko-bolszewickich 1919-1920, z podziałem na poszczególne epizody i główne postacie wpisane w ciąg chronologii. W jej ramach miały powstać scenariusze gotowych lekcji, które pomogą zachować pamięć i dziedzictwo obrońców młodej polskiej niepodległości, którzy nierzadko są członkami naszych, poznańskich i wielkopolskich rodzin.

- Pomysł, zainicjowany przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, był i jest nadal wspierany przez wybitnych partnerów merytorycznych. Konsultacją merytoryczną i udostępnieniem zbiorów zajęli się bowiem specjaliści z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu - podkresla Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. - To z ich udziałem i dzięki ich wiedzy odnaleziono nigdy nie publikowane wcześniej oryginały tekstu pisanego oraz archiwalne zdjęcia z tego okresu. Za realizację technologiczną, digitalizację i multimedia odpowiadali specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. To dzięki ich wiedzy ta idea zyskała realny kształt portalu, interaktywnej nawigacji oraz multimediów, które nadają klimat czasów wojny polsko-bolszewickiej.

W ramach projektu wykorzystano część bogatej palety środków przekazu wizualnego PCSS, będących synergią nowoczesnej technologii i dziedzictwa historii. - Udało nam się wykorzystać kilka dni września, pomiędzy kolejnymi falami pandemii, by na planie filmowym w poznańskim Forcie Ia oraz na poligonie w Biedrusku odtworzyć sceny batalistyczne. Lawirując pomiędzy wiatrem i rzęsistym deszczem, wykorzystaliśmy zdjęcia z udziałem dronów, dookólne zdjęcia filmowe w 360 stopniach i w technice „slow-motion”. Jesienią, często zamieniając nasze domy i mieszkania w studia nagraniowe i pracownie digitalizacji, rekonstruowaliśmy cyfrowo nigdy niepublikowane zdjęcia archiwalne, wybraliśmy kilka zdjęć, by poruszyć ich bohaterów w trójwymiarze, a także nagrywaliśmy wersje dźwiękowe kronik wojennych, spisywanych z muzealnych rękopisów i redagowaliśmy jednolitą relację wydarzeń z wielu źródeł historycznych - przekazuje urząd wojewódzki.

W ciągu kilkunastu tygodni prac uzbierano ponad 1000 multimedialnych obiektów, z czego ponad 450 to archiwalne zdjęcia, ilustracje, mapy i dokumenty. Dalsze 450 to zdjęcia powstałe podczas kilku – z wielu planowanych – rekonstrukcyjnych dni filmowych. Blisko setka pozostałych materiałów to właśnie etiudy filmowe, specjalnie sprawiające wrażenie postarzonych, z epoki, zdjęcia archiwalne poruszone metodą perspektywy kulisowej do trójwymiaru, a także słuchowiska, opowiadania i fragmenty osobistych relacji czy wydań „Kuriera Poznańskiego”, które w wersji audialnej mają dać wrażenie nagrań z raczkującego jeszcze wtedy radia, czy nagrań z płyt patefonu.

Jak podkreślają autorzy, do tej pory żadna publikacja na ten temat nie mogła poszczycić się tak rozbudowanym zbiorem, a część zaprezentowanych relacji i zdjęć jest opracowana i publikowana po raz pierwszy. To jednocześnie pierwsza tak obszerna popularno-naukowa publikacja o zmaganiach naszych jednostek w wojnie polsko-bolszewickiej.

Publiczna premiera serwisu „Mapy Czasu” https://wielkopolanie1920.mapyczasu.pl/ będzie miała miejsce podczas specjalnego webinarium we wtorek 26 stycznia 2021 r. o godz. 12:00.

Tego dnia, 102 lata wcześniej, generał Józef Dowbor-Muśnicki dokonał zaprzysiężenia pierwszej regularnej formacji Wojsk Wielkopolskich – 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich na placu Wilhelmowskim (obecnie placu Wolności w Poznaniu). Tak jak przed wiekiem generał wręczył sztandar chorążemu nowo zaprzysiężonego pułku, tak i my, twórcy serwisu „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, oddamy go w ręce nauczycieli, uczniów i wszystkich zainteresowanych naszym wspólnym dziedzictwem. Jak pokazało nasze doświadczenie w trakcie tworzenia projektu – wielu z nas ma przodków, uczestniczących w wojnie polsko-bolszewickiej. Będąc dumnymi z nich, naszych pradziadków i dziadków, i jednocześnie w hołdzie dla nich, powtarzamy za generałem podporucznikiem Wacławem Iwaszkiewiczem, dowódcą Armii „Wschód”, słowa, które przyjęliśmy jednocześnie za hasło naszego projektu: Cześć wam, dzielni synowie Wielkopolski!

Linki do udziału w wydarzeniu:

MIK za WUW, fot. WUW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/