Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 październik 2021 Godzina:
imieniny: Juda (Judasz), Szymon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Poznańskie Targi Edukacyjne z Enigmą

Oferty szkół z Polski i zagranicy będą czekać na uczniów, którzy w najbliższy weekend odwiedzą Poznańskie Targi Edukacyjne. Hasłem tegorocznej imprezy jest bezpieczeństwo, a przy okazji prezentacji placówek oświatowych zostanie wręczona Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Otrzyma ją sir Dermot Turing, autor książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”.

W tegorocznych targach, które potrwają od 1 do 3 marca, swoje oferty edukacyjne zaprezentuje niemal 170 placówek oświatowych z Polski i zagranicy. - Główny temat targów to bezpieczeństwo uczniów i pod taką nazwą będą się one odbywać: „Kierunek: bezpieczeństwo” – zachęca do udziału w wydarzeniu Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W trakcie inauguracji wydarzenia, w piątek o 12.30, zostanie wręczone najwyższe odznaczenie przyznawane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego – Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Otrzyma ją sir Dermot Turing, autor książki „X,Y,Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”. To zafascynowany Wielkopolską i polskimi kryptologami bratanek najsłynniejszego brytyjskiego łamacza szyfrów Alana Turinga, prawnika i ekonomisty, członka rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park. Także 1 marca w pawilonie 15, w sali D o godz. 16.00 sir Dermot Turing wygłosi godzinny wykład pt.  „X, Y i Z: międzynarodowe partnerstwo, które stworzyło Bletchley Park”, na który wstęp jest wolny.

Na terenie MTP w pasażu przy pawilonie 8A będzie można również obejrzeć wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, a w pawilonie 7 na stoisku Domu Wydawniczego REBIS nr 65 nabyć najnowszą książkę sir Dermota Turinga o współpracy Francji, Wielkiej Brytanii i Polski przy złamaniu szyfru Enigmy.

Warto przypomnieć, że wystawa swoją światową karierę rozpoczęła od wernisażu w siedzibie Parlamentu Europejskiego w 2010 roku, gdzie zwiedzający obejrzeli ją w formie intrygującego labiryntu. Spowodowało to przypływ propozycji współpracy i nowych zaproszeń ze strony muzeów i regionów europejskich, dzięki czemu jej kalendarz zapełniony jest do dziś. Wystawa ta stała się też głównym akcentem otwarcia prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz gościła m.in. w najsłynniejszym ośrodku dekryptażu II wojny światowej – dziś muzeum – Bletchley Park koło Londynu, w którym odczytywano zaszyfrowane przez Niemców depesze.

Jak wielokrotnie podkreślał jej organizator, marszałek Marek Woźniak, wielkopolska wystawa „Enigma. Decipher Victory”  („Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”) to próba oddania hołdu trzem polskim kryptologom, ich nauczycielom i współpracownikom, a cykl wystaw ma pokazywać Europejczykom nieznaną wcześniej historię polskich kryptologów i tajemnicę Enigmy, która w Polsce pierwszy raz została rozszyfrowana. W ciągu 9 lat wystawa doczekała się 47 odsłon w kraju i na świecie - na 2 kontynentach oraz 6 wersji językowych (angielskiej, włoskiej, portugalskiej, serbskiej, francuskiej oraz… przekładu na język polski). Miała także swoją odsłonę w języku flamandzkim – za pomocą specjalnej broszury. Stała się ważną ilustracją do podjęcia 17 października 2012 r. przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej uchwały okolicznościowej w sprawie uczczenia pamięci polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i ich wkładu w zwycięstwo nad faszyzmem.

Poznańskie Targi Edukacyjne są wspólnym przedsięwzięciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.

AW, Anna Parzyńska – Paschke, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, fot. MTP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/