Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Pochowali szczątki żołnierzy. Osiem trumien spoczęło w zbiorowej mogile ZDJĘCIA

Osiem niewielkich trumien. Każda opatrzona informacją, że to nieznany żołnierz WSGO „Warta" – największej powojennej grupy partyzanckiej walczącej z NKWD w Wielkopolsce. 12 października wszyscy spoczęli w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Odolanowie w powiecie ostrowskim - niedaleko miejsca, gdzie zginęli w 1945 roku. Poszukiwania miejsca ich pierwotnego pochówku prowadził łódzki IPN, a zabiegała o to grupa mieszkańców. Pogrzeb niezidentyfikowanych nadal szczątków odbył się z wojskowym ceremoniałem.

W polowej mszy pogrzebowej wzięli udział przede wszystkim mieszkańcy Odolanowa. Głównie młodzież, ale też kilka osób starszych, które pamiętały walki z 23 października 1945 roku między grupami dowodzonymi przez kpt. Jana Kempińskiego „Błyska" a NKWD. To dzięki właśnie tym wspomnieniom przedstawicielom Instytutu Pamięci Narodowej udało się w 2020 r. odnaleźć szczątki ośmiu żołnierzy. O tym, że to partyzanci, którzy jesienią 1945 roku zginęli w czasie potyczki z NKWD świadczyły artefakty.

Znaleźliśmy dużo guzików i sporo łusek od Mausera. Szkoda, że nie było żadnych medalików, krzyżyków. Może byli ograbieni, to co się świeciło komuniści zabrali – stwierdza Wojciech Cierniak, wolontariusz IPN. - Ubolewamy tylko nad jedną sprawą. Nie wiemy kto to jest, ale mamy nadzieję, że niebawem przyjdziemy na grób, gdzie będą podane imiona i nazwiska.

W trakcie badań udało się potwierdzić, że szczątki należą do mężczyzn i że jest na nich sporo śladów po ranach odniesionych w czasie bitwy. Natomiast nie udało się ustalić tożsamości tych osób.

Chłopcy, których Rosjanie pochowali w zbiorowej mogile, najprawdopodobniej  pochodzili  z Lubelszczyzny – wyjaśnia Jan Prokop, zastępca burmistrza Gminy i Miasto Odolanów. – Przyszli tu razem ze swoim dowódcą i tu spoczęli. Przez lata w miejscu, gdzie jedynie domniemywano, że mogą leżeć. Teraz będą mieć grób a my zadbamy o to by zawsze były na nim kwiaty i znicze. Nawet jeśli nadal jest to grób bezimienny.

Możliwe, że w przyszłości nieznani odolanowscy żołnierze odzyskają tożsamość. IPN zabezpieczyło ich materiał genetyczny.

Potrzebujemy materiału porównawczego. Jeśli w przyszłości zgłoszą się do nas osoby, które wiedzą, że ich bliscy walczyli z „Błyskiem" i mogli zginąć w tej okolicy to przeprowadzimy odpowiednie badania – zapewnia Krzysztof Latocha, z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Łódź

W bitwie brało udział ponad 20 osób. W większość byli to mieszkańcy okolicznych wsi i ich ciała zabrały rodziny. Pozostałymi zajęli się Rosjanie. Bezimienny, ale rozpoznawalny dzięki tablicy i brzozowemu krzyżowi stanął przy wejściu na miejscowy cmentarz.

MIK, fot. NW

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/