Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Piknik militarny w Szczypiornie ZDJĘCIA

Grupy rekonstrukcyjne, wystawy militariów oraz zabytkowe auta były atrakcją pikniku militarnego, który odbył się 28 kwietnia przy schronie bojowym w Szczypiornie. Na imprezę z okazji modernizacji schronu zaprosiła fundacja „Walkiria”.

Projekt pn. „Przedmoście Kalisz jako atrakcja turystyczna miasta – rewitalizacja Kaliskiej Linii Maginota” zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego. Zwiedzający mogli zobaczyć rekonstrukcję historycznego kamuflażu na elewacji zewnętrznej schronu oraz izbę muzealną wewnątrz obiektu stworzoną przez fundację „Walkiria”.

Podczas wydarzenia pojawiły się grupy rekonstrukcyjne Wojska Polskiego z 1939 roku, wystawione przez Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej oraz Grabowskie Stowarzyszenie Historyczne. Reprezentowały one 29 pułk strzelców kaniowskich, 56 pułk piechoty oraz batalion Obrony Narodowej „Ostrzeszów”. Przybyli również rekonstruktorzy Wehrmachtu, należący do Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Z kolei zabytkowe auta i motocykle zademonstrowało stowarzyszenie Miłośnicy Pojazdów Zabytkowych, Cywilnych i Militarnych „Zajezdnia”.

Prywatni kolekcjonerzy zaprezentowali swoje zbiory militariów z okresu II wojny światowej, takie jak hełmy, bagnety, mundury i skrzynki amunicyjne. O historii polskich fortyfikacji polowych z 1939 roku opowiadał przybyłym Tomasz Dalinkiewicz – prezes fundacji „Walkiria”. Dodatkową atrakcją była ścieżka dydaktyczna w szczypiornickim parku, gdzie znajdują się dwa schrony. Znajdują się na niej tablice informacyjne i kierunkowskazy bunkrowe, które również wykonano w ramach projektu.

TD, fot. Tomasz Dalinkiewicz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/