Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

O terroryzmie i demokracji. Szewach Weiss z wykładem inauguracyjnym w PWSZ ZDJĘCIA

Przekazaniem insygniów władzy rozpoczęto uroczystą inaugurację roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Kierowanie uczelnią profesor Jan Chajda oddał profesor Magdalenie Pisarskiej – Krawczyk, która obiecała, że przez najbliższe lata razem ze swoja kadrą naukową i studentami będzie dążyć do powstania Akademii Kaliskiej, kształcącej nie tylko dobrze, ale i nowocześnie zgodnie ze światowymi trendami. Jednym z nich jest obronność. Specjalizacja cieszy się dużą popularnością, dlatego podążając za zainteresowaniami żaków, wykład inauguracyjny o tym, jak połączyć demokrację z bezpieczeństwem wygłosił były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Bezpieczeństwo wewnętrzne i obronność kraju to kierunki popularne z kilku względów. Tutaj naukę mogą kontynuować uczniowie klas mundurowych, których w ostatnich latach powstało sporo w szkołach ponadgimnazjalnych. Ich skończenie to też otwarta droga do kontynuacji edukacji np. w szkołach oficerskich, ale też sytuacja na świecie sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa rośnie z każdym rokiem. - PWSZ jest renomowaną, dobrą uczelnia i jak ktoś idzie na rozmowę o pracę z dyplomem tej uczelni to bez problemu ją dostaje – mówi Patryk Sztukowski, student pierwszego roku bezpieczeństwa wewnętrznego.  – Zapewnia dobrą, pewną pracę z dobrą płacą.

Ale wcześniej potrzebna jest wiedzą. Tę studenci pierwszego roku zdobywają od początku miesiąca, a przy okazji inauguracji roku akademickiego mogli posłuchać niezwykłego wykładu o tym, jak łączyć demokrację i bezpieczeństwo. Gościem specjalnym uroczystości był były ambasador Izraela w Polsce i od 2003 roku honorowy obywatel Kalisza Szewach Weiss. Wieloletni przewodniczący Knesetu do grodu nad Prosną przyleciał specjalnie z okazji rozpoczęcia roku 2016/2017 na PWSZ.

Przypomniał, że nasze miasto ma wielkie zasługi w rozwoju demokracji, pozwalając przed wiekami na stworzenie pierwszej na ziemiach polskich Gminy Żydowskiej i przyznając jej członkom przywileje. Dzięki współpracy możliwy był rozwój Kalisza, dlatego teraz kraje demokratyczne muszą postawić na porozumienie w walce z terroryzmem, którego synonimem obecnie jest Państwo Islamskie. - To światowy terror na głębokim tle religijnym – mówi. - To zderzenie cywilizacyjne i kulturowe. ISIS jest grupą, która na opanowanym przez siebie terytorium rządzi za pomocą terroryzmu. I ma ogromną moc. Mając 30-40 walczących, może skłócić cały świat. Im nie jest potrzebna armia, wystarczy kilku wyćwiczonych ludzi, gotowych popełnić samobójstwo i oni mogą zrobić to, co zrobili już w wielu europejskich miastach, a każdego dnia robią na Bliskim Wschodzie. To sytuacja, która wymaga współpracy między demokratycznymi państwami. Żadna izolacja, z takim terroryzmem nie można walczyć. Potrzebna jest solidarność. Trzeba to zrobić mądrze, ostrożnie i być strażnikiem wartości demokratycznych .

Zanim studenci pierwszych roczników odebrali indeksy, profesor Magdalena Pisarska – Krawczyk odebrała insygnia władzy rektorskiej – berło, łańcuch i pierścień – z rąk pełniącego tę funkcję przez ostatnie 8 lat profesora Jana Chajdy. Ten mówił o sukcesach tego okresu, które ugruntowały pozycję uczelni w kraju i w Europie, pozwalając na nowe kontakty i studenckie wymiany. - Wspólnie udało nam się zbudować silną rozpoznawalną markę, jaką jest PWSZ – mówił prof. Jan Chajda. - Dzięki temu nasza uczelnia sobie dobrze radzi na trudnym i wymagającym rynku uczelnianym. Najlepszym dowodem jest rekrutacja, która od lat, mimo niżu demokratycznego, jest na satysfakcjonującym poziomie. Jestem przekonany, że dokonaliście trafnego wyboru, że się nie zawiedziecie. Znajdziecie tu doskonałe warunki do studiowania, nowoczesne sale, laboratoria. Przede wszystkim spotkacie się z kompetentną i przyjazną kadra. Z jednej strony studiowanie to wysiłek zdobywania wiedzy i nabywania umiejętności, z drugiej rozwijania własnych pasji i zainteresowań. Nawiązywania przyjaźni, a nawet i miłości. 

Przejmująca kierowanie uczelnią, nowa rektor zapewniła, że będzie robić wszystko, by PWSZ świeciła pełnym blaskiem. Dodała też, że czuje obecność swoich poprzedników i tych, którzy mieli wkład w rozwój szkoły. - Pracujemy tutaj i tak też rozumiem swoją rolę. Żeby w tym gronie i grodzie zabiegać o akademickość i uzyskać akceptację do naszych dążeń. Ambitnych. To akademickość dodaje miastu szlacheckości i jego mieszkańcom, co najmniej umila życie. Takie będą nasze zadania podstawowe. To, czego się podejmujemy obejmuje pełną mobilizacje naszych sił intelektualnych – zapowiedziała profesor Magdalena Pisarska – Krawczyk, rektor PWSZ.

Uczelni w tym roku w swe szeregi przyjęła 1 300 nowych studentów. Ci będą kształcić się na 18 kierunkach pierwszego stopnia. Część z nich kontynuowana jest na studiach magisterskich.

AW, zdjęcia autor 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/