Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

O roli Niemojowskich ze Śliwnik w walce o niepodległość

„Zaangażowanie patriotyczne ziemian wielkopolskich w świetle badań genealogicznych rodu Niemojowskich ze Śliwnik” było tematem prelekcji Jerzego Wojtczaka, wygłoszonej 23 listopada w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Spotkanie zorganizowane wspólnie z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Archiwaliów, zrealizowano w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym Archiwum włączyło się w realizację ogólnopolskiego projektu „Niepodległa”.

Jak mówił Jerzy Wojtczak duży wkład w walkę o odzyskanie niepodległości mieli lokalni ziemianie. Szczególnie zaangażowani byli: bracia Wincenty i Bonawentura Niemojowscy, ich krewni Jan Nepomucen Niemojowski i Wincenty Niemojowski. Bracia reprezentowali tzw. linię marchwacką, a Jan Nepomucen i Wincenty linię śliwnicką rodu Niemojowskich. Bonawentura i Wincenty zostali usunięci z sejmu za swoją aktywność. Rosjanie zastosowali nawet wobec nich areszt domowy. Był to czas ogromnych inwestycji w majątek w Marchwaczu, który wyrastał na lokalną ostoję myśli liberalnej. Wnuk Bonawentury, Wacław, był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy chcieli go namówić do współpracy, ale nie dał się złamać. Zmarł w wyniku udaru w siedzibie Gestapo w 1939 r. Przedstawiciele linii śliwnickiej również działali na rzecz Polaków, wspierając powstanie styczniowe i organizując arsenał broni na terenie Śliwnik. Jan Napomucen Niemojowski w 1862 r. zorganizował pieszą pielgrzymkę do Lądu, porywając za sobą tysiące ludzi.

Jerzy Wojtczak jest emerytowanym pracownikiem Polskich Kolei Państwowych, angażującym się z oddaniem działalności społecznej. W latach 80. XX w. był przewodniczącym Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kaliszu. W Nowym Skalmierzycach pełnił funkcję radnego i członka Zarządu Urzędu Gminy i Miasta. Od niespełna 20 lat pełni funkcję prezesa Akcji Katolickiej w Nowych Skalmierzycach. Z jego inicjatywy ufundowano pamiątkowe tablice z okazji 100-lecia miasta, roku milenijnego i pomnik Jana Pawła II. Od Rady Gminy i Miasta otrzymał „Medal za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”. Otrzymał również statuetkę za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i krzewienia kultury w Powiecie Ostrowskim. W 2014 r. nagrodzono go „Złotym Laurem Kultury”. Jest członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów.

W podsumowaniu prelekcji dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu odniosła się do współczesnych postaw patriotycznych, związanych chociażby ze śpiewaniem pieśni żołnierskich i legionowych. 11 listopada 2018 r. w hali Arena kaliszanie wspólnie świętowali 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ze śpiewnikiem „Historia Polski w pieśni. W stulecie odzyskania niepodległości”, wydanym właśnie przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. Spotkanie było okazją do pokazania, że losy państwa często przeplatają się z losami znanych, zasłużonych rodzin.

W prelekcji uczestniczyli m. in.: prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusz Kurzajczyk, wiceprezes KTPA Sławomir Woźniak, członek komisji rewizyjnej KTPA mec. Świętosław Fortuna, Ryszard Łańduch z Biura Poselskiego Poseł Joanny Lichockiej, prezes Związku Emerytów i Rencistów koło w Nowych Skalmierzycach Krystyna Marczak, przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim Jerzy Sówka, przedstawiciele Akcji Katolickiej
w Nowych Skalmierzycach, młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Polskich Noblistów
w Nowych Skalmierzycach z opiekunem Tomaszem Głowackim.

MIK za Archiwum Państwowym w Kaliszu, fot. AP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/