Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 maj 2021 Godzina:
imieniny: Benedykta, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

„Nie składamy parasolek”. Kaliszanie przyłączyli się do strajku kobiet i stanęli w kolejce ZDJĘCIA

W dobie pandemii koronawirusa nie mogą otwarcie protestować na ulicach, ale znalazły na to sposób: strajk kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego przybrał formę kolejki obywatelskiej. Do akcji przyłączyli się także kaliszanie. Przed jednym z marketów, stojąc w bezpiecznej odległości i z transparentami – spotkali się w środę dwukrotnie: o godzinie 13:00 i 17:00.

Na plakatach i banerach można było przeczytać hasła: „Odrzuć projekt Godek. Nie składamy parasolek”, „Zajmijcie się ratowaniem ludzi”, „Walczcie z wirusem, nie z kobietami”, „PIS off”, „Wolność kobiet”, „Tak dla edukacji seksualnej, bo miłości trzeba się uczyć”.

Kobiety z całej Polski są przeciwko projektowi autorstwa aktywistki Kai Godek. To dziś, 15 kwietnia w Sejmie odbyło się czytanie projektu ustawy zakładającej zniesienie jednej z trzech przesłanek do przerwania ciąży. Projekt m.in. zakazuje aborcji, która miałaby być dokonywana ze względu na choroby lub uszkodzenie płodu. Protestujące osoby absolutnie nie zgadzają się z jego założeniami. - Wyszłyśmy na ulice, ponieważ znów nasz rząd bierze się za projekt dotyczący aborcji. Musimy w jakiś sposób zaprotestować – mówi Monika Mierzejewska. – Kiedyś mogłyśmy stanąć w tysiące na ulicach, teraz mamy bardzo ograniczone prawa obywatelskie, dlatego stoimy w kolejce. Każdej kobiecie wolno decydować, co ona może zrobić ze swoim ciałem, nikt za nas takich decyzji nie będzie podejmował.

- To nie jest dobry czas na to, żeby podejmować takie decyzje. To jest absurd, że tego typu decyzje wrzuca się w porządek sejmowy – mówi Kalina Michocka. – Jesteśmy wszyscy przeciwko, jest nas mnóstwo. To, że tyle osób wyszło dzisiaj na ulice świadczy o tym, że sytuacja jest wyjątkowa. To jest zrozumiałe, że nie zgromadzimy się tak, jak to było 3 lata temu pod pomnikiem Konopnickiej, ale to nie oznacza, że ludzie dają przyzwolenie na tego typu polityczne praktyki.

W kolejce przed marketem stanęły nie tylko panie, pojawili się też panowie. - Chyba wszystkim nam kaliszanom i kaliszankom wzrosło ciśnienie, że w tych czasach musimy organizować się w taki właśnie sposób. Nie mamy innego wyjścia, ale to daje taką nadzieję, że mimo tego, co się dzieje wokół jesteśmy solidarni i jesteśmy w tym razem i w taki sposób możemy działać i przeciwstawiać się obecnej władzy – mówi Miłosz Kopica. - Wspieram kobiety, gdyby nie one, nie mielibyśmy tych praw, które mamy obecnie. Jestem z Lewicy, uważam, że Lewica jest kobietą i dlatego tutaj stoję w tej kolejce – dodaje Miłosz Kopica.

Kobiety (głównie one, bo to ich dotyczą planowane przez rząd zmiany) protestowały dziś w samochodach, na rowerach, w kolejkach. Wiele z nich wywieszało flagi i wystawiało przez okna swoich mieszkań parasolki – symbol „czarnych protestów”.

Organizatorem akcji był Ogólnopolski Strajk Kobiet.

KB, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/