Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Najlepsze szkoły i najlepsi nauczyciele w Wielkopolsce nagrodzeni! ZDJĘCIA

11 placówek edukacyjnych i 11 nauczycieli z naszego regionu zostało nagrodzonych i wyróżnionych podczas gali podsumowującej konkursy o tytuł „Wielkopolska Szkoła Roku" oraz „Wielkopolski Nauczyciel Roku". W tym gronie znalazła się Beata Górecka – nauczycielka matematyki w III LO, a także I LO w Kaliszu jako szkoła. Gala odbyła się w ramach uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

Zespół Szkół Rolniczych im. H. Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej i Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Janusza Korczaka w Poznaniu – to placówki edukacyjne, które zwyciężyły w konkursie o tytuł „Wielkopolska Szkoła Roku". Wśród nauczycieli najlepsze okazały się Joanna Gadomska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie i Agnieszka Jankowiak-Maik z III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu.

W konkursach przyznano łącznie 22 nagrody i wyróżnienia. Laureatom wręczyli je Marszałek Marek Woźniak oraz Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa podczas gali, która odbyła się w środę 20 października w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przypomnijmy, że w tej edycji wpłynęło łącznie 171 wniosków, z czego 92 wnioski w konkursie Wielkopolska Szkoła Roku i 79 wnioski w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku.

Z perspektywy mojego trzydziestoletniego doświadczenia w samorządzie, mam wrażenie, że mamy problem w Polsce z edukacją przez te wszystkie lata. Nie potrafimy jako klasa polityczna sprostać wszystkim oczekiwaniom i wyzwaniom -  taka jest najkrótsza diagnoza. Mieliśmy oczywiście w tym czasie reformy, a nawet deformy. Niektóre decyzje weryfikowały się przez lata negatywnie, niektóre pewnie pozytywnie. Z minionych lata pamiętam dość ryzykowną decyzję o marginalizowaniu szkół zawodowych, która nas dużo kosztowała, jako społeczeństwo. Mam wrażenie, że teraz musimy to nadrabiać , bo zdaliśmy sobie wszyscy sprawę, że szkolnictwo zawodowe ma swoje niewątpliwe, ważne zadania do wykonania, biorąc pod uwagę wymagania rynku pracy – powiedział marszałek Marek Woźniak. - Zależy nam na tym, by ci, którzy  są najzdolniejsi, najbardziej  wykształceni, najbardziej zaangażowani zechcieli pracować dla Polski, najlepiej na miejscu, a nie w Dolinie Krzemowej, bo wielu z nich może tam pracować, tylko, że nie pracują wtedy dla nas. Pytanie, jak to zrobić? W kraju, w którym mam wrażenie zdaje się widzieć, że cnotą jest brak wiedzy, cnotą jest brak kultury i cnotą jest brak gustu, biorąc pod uwagę, jakie oferty proponuje się publicznie większości społeczeństwa. Przez media publiczne chociażby. Jak to uczynić, jeśli patriotą nie jest twórca bolidu, wygrywającego międzynarodowe konkursy studentów, a takich mamy chociażby na Politechnice Poznańskiej. Ci członkowie zespołu nie są przedstawiani jako wzory patriotyzmu, biorąc pod uwagę, jaka przyszłość nas czeka. Dzisiaj wzorem patrioty jest osiłek mający na piersiach orła, który broni drzwi kościoła przed kobietami mając w ręce – jednej różaniec, a w drugiej kij bejsbolowy. To są wzorce, które widzimy w przestrzeni publicznej i pytanie, jak potrafimy temu przeciwdziałać. Jak szkoła potrafi temu przeciwdziałać? – dodał.

Na koniec Marek Woźniak życzył wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty pomyślności w pracy zawodowej, realizacji pomysłów i co najważniejsze – szczęścia w życiu osobistym. 

Zawód nauczyciela to nie jest przyjście do fabryki i wykonanie jakiegoś procesu – mniej lub bardziej skomplikowanego. To praca z drugim człowiekiem, to miejsce, w którym sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi Waszego oddania, entuzjazmu i tego, z czym codziennie rano przychodzicie do pracy – uśmiechu do drugiego człowieka, do ucznia – przyznała Paulina Stochniałek, Członek Zarządu.

Nauczyciele oraz szkoły, które wyróżniają się innowacyjnością, wysoką jakością nauczania, współpraki po 7,5 tys. zł.cą ze środowiskiem lokalnym, jak również kształtowaniem wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich, otrzymali nagrody finansowe oraz dyplomy i pamiątkowe statuetki. Zwycięzcy nauczyciele otrzymali nagrody w wysokości 10 tys. zł, laureaci – 7,5 tys. zł, a wyróżnieni – 5 tys. zł. Z kolei zwycięskim szkołom przyznano nagrody w wysokości 20 tys. zł, laureaci otrzymają po 10 tys. zł, a wyróżnione placów

Na naszych barkach spoczywa wielka odpowiedzialność. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla  mądra i odważna Malala powiedziała, że jedna książka, jeden długopis, jeden nauczyciel, mogą zmienić świat. I państwo każdego dnia to robicie. W gruncie rzeczy jesteśmy do siebie podobni – wykonujemy każdego dnia ciężką, trudną i piękną pracę dla naszych dzieciaków. Dedykuję tę nagrodę naszym uczniom i uczennicom – mówiła Agnieszka Jankowiak-Maik, nagrodzona nauczycielka, znana jako „Babka od histy".

Podczas uroczystości wręczonych zostało również 5 Odznak Honorowych za Zasługi dla województwa wielkopolskiego. Marszałek Marek Woźniak wręczył je Andrzeja Kabacińskiemu, Grzegorzowi Owczarzakowi, Maciejowi Szafrańskiemu, Marii Szostak oraz przedstawicielowi II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie.

Więcejz zdjęć pod artykułem. 

Nagrodzeni

Lista osób do Odznaki ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

MARIA SZOSTAK

Polonistka, wieloletnia dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława w Rogoźnie. Jej udziałem jest 40 roczników wykształconych absolwentów, wśród których znajdują się wybitni prawnicy, lekarze, nauczyciele, działacze życia publicznego. Posiada liczne odznaczenia i wyróżnienia, w tym Medal Komisji Edukacji Narodowej i Złoty Krzyż Zasługi. Ponadto - Złotą Odznakę Polskiego Związku Niewidomych, którą otrzymała w związku z zajmowaniem się w swoim liceum grupą niewidomych. Pani Maria Szostak dała się również poznać jako aktywna radna miasta i gminy, współzałożycielka Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna i Koła Absolwentów rogozińskiego liceum. Cechuje ją wysoka kultura i poczucie odpowiedzialności. Dla byłych uczniów pozostaje mistrzem i autorytetem.

GRZEGORZ OWCZARZAK

Od 48 lat związany z poznańskim szkolnictwem zawodowym i harcerstwem. Nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych.Za swą bogatą działalność zawodową i społeczną uhonorowany m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, odznakami ZHP, nagrodami Prezydenta Miasta Poznania, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Ministra Edukacji Narodowej. Zawsze sumienny w wypełnianiu obowiązków związanych ze szkołą. Przyczynił się do gospodarczego rozwoju województwa, kształcąc wiele pokoleń absolwentów, którzy mając poszukiwane kwalifikacje zasilają wielkopolski rynek pracy.

ANDRZEJ KABACIŃSKI

Dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, dla którego obecnie organem prowadzącym jest Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego. Ma ogromny udział w reorganizacji placówki przeprowadzonej w 2018 roku. Uczniowie tej szkoły biorą udział w międzynarodowych praktykach zawodowych, odnoszą liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach. Jako nauczyciel pan Andrzej Kabaciński wychował wielu reprezentantów Polski w piłce nożnej i lekkoatletyce. Wielokrotnie otrzymywał Nagrody Prezydenta Miasta Poznania, Wielkopolskiego Kuratora oświaty i Ministra Edukacji Narodowej.

MACIEJ SZAFRAŃSKI Absolwent i pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej. Wykładowca w kilku wielkopolskich uczelniach, działacz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. W 2003 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. Na swym koncie ma autorstwo lub współautorstwo kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania jakością i marketingu. Staraniami pana Szafrańskiego nawiązano współpracę między Politechniką Poznańską a Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Najpierw dotyczyła ona koncepcji organizacyjnej kształcenia zawodowego, później projektu Czas zawodowców. Aktywny członek Związku nauczycielstwa Polskiego, posiadający liczne odznaczenia, w tym Brązowy Krzyż Zasługi.

II LICEUM im. Kopernika w LESZNIE

Jedna z największych w kraju szkół dwujęzycznych i jedna z 33 prowadzących program Matury Międzynarodowej. W rankingu Perspektyw wśród stu najlepszych liceów w Polsce oraz dziesięciu w Wielkopolsce. W ramach współpracy z uczelniami wyższymi prowadzi klasy akademickie i patronackie.W II LO kładzie się nacisk na zachowanie pamięci o zasłużonych Wielkopolanach i historię regionu. Jego uczniowie, szczycąc się wysokimi wynikami nauczania, angażują się w szeroko pojętą działalność charytatywną, sportową i kulturalną. Osiągnięcia szkoły znalazły wyraz w przyznanych tytułach Zasłużony dla Miasta Leszna, Orły Edukacji oraz dwukrotnym wyróżnieniu w konkursie Wielkopolska Szkoła Roku.

RED, fot. org.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/